Daily Archives: 9. августа 2014.

Положен камен темељац за храм Светог Великомученика Прокопија у Луковицама код Гацка

Благословом Преосвештеног Епископа Захумско-херцеговачког и Приморског Гоосподина Григорија храм који се има саградити у прелијепом селу Луковице код Гацка посвећен је Светом Великомученику Прокопију. Ктитори храма, браћа Марко и Јанко Кртолица су изразили жељу да у свом селу подигну повећу светињу која ће сабирати не мали број житеља села Луковице.

Наиме, село Луковице је једно од нај насељенијих села у Херцеговини и село које има све услове за живот стога се ово село нне расељава већ напротив, у њему живи велики број младих брачних парова са дјецом.

Трудом Луковичана, подршком Општине Гацко и Начелника Милана Радмиловића, који је поријеклом из луковица, саграђен је сеоски парохијски дом са капелом који је приликом полагања камена темељца освештан и слављен у функцију.

У суботу 9. августа 2014.године, положен је камена темељац за храм Светог Прокопија. Свечаност је отпочела литургијским сабрањем у храму Светог Пророка Илије у Наданићима. Светом Литургијом началствовао је изасланик Преосвештеног Владике Григорија Високопреподобни игуман манастира Светог Саве под Орлином Архимандрит Данило (Трпчевски) уз салужењ протојереја-ставрофора Небојше Коловића-старјешине Саборног храма у Билећи, јеромонаха Кирила (Лажетића)-сабрата манастира Велика Ремета, пароха луковичког јереја Данила Дангубића, ђакона Павла Ратковића и великог броја вјерних.

Самом обреду полагања камена темељца присуствовали су и гатачки пароси протојереј –ставрофор Велимир Ковач и јереј Миодраг Вртикапа.

Присутнима су се овом приликом обратили отац Данило (Трпчевски), који је пренио поздраве Епископа Григорија, парох отац Данило Дангубић, ктитор Марко Кртоилица и Начелник Општине Гацко Милан Радмиловић.

Света архијерејска литургија у Пребиловцима

У суботу, 9. августа у храму Васкрсења Христовог у Пребиловцима служена је Света архијерејска литургија, коју су служили Епископ Захумско – херцеговачки и приморски Г. Григорије са умировљеним Епископом ЗХиП Г. Атанасијем и свештенством епархије и верним народом, сабраним из целе Херцеговине и дијаспоре. Светој Литургији присуствовали су представници општина Невесиња, Берковића, Источног Мостара и други, као и министар просвете и културе у Влади Републике Српске г. Горан Мутабџија. Велику радост уприличило је крштење мале девојчице Еве Булут, која са родитељима живи у Америци и која је прво крштено дете у храму Васкрсења Христовог, чија је изградња у току. По благослову наших Епископа, игуманија манастира Добрићева мати Текла осликала је за овај храм икону пребиловачких новомученика, која је свечано изнешена на Малом Входу. Епископ Григорије је у беседи након прочитаног Јеванђеља рекао да је овај храм символ победе Васкрсења над злом, којем ово село више деценија одолева не угасивши огњишну ватру, која гори у само двадесетак домова овог села. Том приликом епископ Григорије се захвалио свима који су својим прилогом и љубављу помогли и помажу изградњу пребиловачке и херцеговачке светиње, истакавши да ће овај храм постати саборни храм не само парохије чапљинске него и читаве Херцеговине, сабране око новомученика пребиловачких. Након ломљења колача многобројни гости из Србије из удружења пребиловчана заједно са епископима упутили су се у пребиловачки дом на Трпезу Љубави, коју су спремили домаћини и представници МЗ Пребиловци.

ЦО Чапљина

Бесједа Еп. Григорија

Еп. Григорије – Бесједа у Пребиловцима

Парастос у селу Добригошће

У суботу 09.08.2014. године у селу Добригошће изнад Јабланице шести пут послије рата одржан је скуп братстсва Манигода. Скуп је почео служењем парастоса у сеоском гробљу . Парастос су служили протојереј Лазар Манигода свештеник из Земуна и парох коњички јереј Милан Бужанин, а онда се присутнима пригодном бесједом обратио протојереј Лазар Манигода. По завршетку парастоса сви су позвани за трпезу љубави. Овом скупу присуствовало је око седамдесет људи из овог села расељених по свијету као и неколицина данашњих становника Јабланице родом из овог села. Треба напоменути да је у овом селу прије рата живјело педесетак породица а сад не живи ни једна , а само у Јабланици живи неколико углавном старијих породица Манигода.