Daily Archives: 21. новембра 2014.

Слава храма на Мекој Груди

На Празник Сабора Св.архангела Михаила-Аранђеловдан, свечано је прослављена храмовна слава на селу Мека Груда, у такозваном Трновом долу код Билеће. За мјештане овог села, као и за читав Билећки крај овај храм осим што преставља једну велику светињу, има и своју велику историјску вриједност. За њега се веже много народног предања, од оног да се ту причестила војска војводе Влатка Вуковића, као и сам војвода, пред битку на Косову, па до тога да је ту некада био манастир, а ово била манастирска црква.

Било како било, народ се радо окупља око своје светиње када се год за то укаже прилика, а особито на саму славу храма. Тако је било и ове године. Надлежни парох, протојереј-ставрофор Драго Цвијановић служио је Св.Литургију уз учешће вјерног народа овога краја. У току богослужења преломљен је славски колач, а освећено је и славско жито. Након тога овогодишњи домаћин славе господин Радован Вуковић позвао је све присутне на трпезу љубави гдје је славље и настављено.

За домаћина славе, наредне године, јавио се господин Милан Вуковић.

Аранђеловдан у Манастиру Тврдош

Празник Сабора Светог Архангела Михаила – Аранђеловдан молитвено је прослављен у Манастиру Тврдош, гдје је Свету Арх. Литургију служио умировљени Епископ ЗХиП Г.Атанасије, уз саслужење  јеромонаха Порфирија и јереја Александра Шмање. Бесједом се окупљеном вјерном народу обратио Владика Атанасије.

Бесједа Еп. Атанасија