Daily Archives: 30. марта 2015.

Света Арх. Литургија у Дубровнику

У пету недјељу Великог постa, коју је Света Црква посветила Преподобној Марији Египћанки, Његово Преосвештенство Епископ Захумско Херцеговачки и Приморски г. Григорије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Св. Благовјештења у Дубровнику. Епископу су саслужиливали: протојереј ставрофор Горан Спаић, парох лондонски; протојереј ставрофор Стеван Ковачевић, парох други дубровачки, те ђакони: Владимир Вукановић и Мирослав Бошковић. Окупљеном вјерном народу који је у великом број приступио Светом Причешћу Епископ се обратио бесједом коју доносимо у прилогу.

Бесједа Еп. Григорија

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Бесједа Еп. Григорија у Дубровнику

Концерт Српског пјевачког друштва «Слога» из Сарајева у Дубровнику

У склопу манифестације «Дани хришћанске културе», у четвртак 26. марта 2015., у препуном храму Св. Благовјештења у Дубровнику, одржан је концерт Српско пјевачког друштва «Слога» из Сарајева.
Хор, основан 1888. године, као прво сарајевско пјевачко друштво, данас броји четрдесетак чланова, активно учествује у богослужењима у сарајевским храмовима као и у другим храмовима Дабробосанске митрополије. Диригент хора је господин Стефан Мојсиловић, магистар црквене музике.
Протојереј ставрофор Стеван Ковачевић, парох дубровачки, захвалио се Преузвишеном Бискупу дубровачком монс. Мату Узинићу на доласку, те представио хор дубровачкој публици.
Изведене су бројне духовне композиције: «Сјемо, сјемо лики» Захарија Орфелина, «Сербски киноник», «Тебе појем» Марка Тајчевића, «Отче наш» Рахмањинова, «Јединородниј Сине» Корнелија Станковића, «Достојно јест» Петра Динева, «Аве верум» Едварда Елгара, «Блажена, 1.гласа» Мокрањца, те визнатијски, латински и српски напјев васкршњег тропара; као и свјетовне пјесме: «Кад ја пођох на Бембашу», «Коловођа», «Оро се вије», «Жубро вода жуборила»и «Хумореска».
На самом крају концерта, хор је отпјевао «Вјечнаја памјат» за погинуле у недавној авионској несрећи у француским Алпама.

Парох Круљ – „Вечерњаков печат“ српској цркви и народу

Већ традиционална додјела „Вечерњаковог печата“ одржана је у четвртак, 27 марта 2015 године, у Мостару, у Хрватском дому Херцег Стјепан Вукчић – Косача. Манифестацији су присуствовали највећи вјерски и политички званичници регије, бројни умјетници, привредници, научници, добротвори и многобројна публика која је уживала у пригодном програму коју је организатор, Вечерњи лист и Влада БиХ, уприличила за мостарску, босанскохерцеговачку, регионалну и свјетску публику.

„Вечерњаков печат“ за достигнућа у међурелигијском дијалогу додијељен је оцу ставрофору Радивоју Круљу, пароху мостарском, а аплауз који је услиједио показао је да је награда заслужена и да је дошла у праве руке.

Парох Радивоје Круљ је, примајући ову значајну награду, између осталог изјавио: „Мени је велика част и неизмјернао сам радостан због овог признања јер ово сматрам и признањем мојој свештеничкој сабраћи мостарској и житомисличкој, владики Григорију и нашој малој али јако важној православној заједници. Хвала Вам на подршци, а посебно хвала нашим суграђанима католицима и муслиманима…“.

Иначе, Вечерњаков Печат се додјељује изузетним појединцима успјешним у домену свог рада и дјеловања, као и у напорима којима појединци настоје помоћи другима, својим заједницама, комшијама, народима и земљама.

Веселин Гатало

Сеоско сијело „Сачувајмо обичај – сачувајмо завичај“ у селу Власаче

У селу Власаче, двадесетак километара удаљеном од Требиња, по други пут је протеклог викенда организована манифестација Сеоско сијело „Сачувајмо обичај – сачувајмо завичај“, на којој су учествовале етно групе и народни гуслари из Требиња, Билеће и Љубиња.

Перо Вуковић, предсједник Организационог одбора манифестације, каже да је циљ оваквог окупљања већ ове године показао своју оправданост, јер се окупило преко 200 Херцеговаца и Херцеговки, жељних, како каже, оних старих сијела на која се некада знало ићи и по неколико сати пјешице.

„Већина учесника потиче, као и ми, из опустјелих херцеговачких села у којима се народна пјесма, чувена херцеговачка „ганга“, може чути још једино када дођемо ми из градова, па смо се зато одлучили и да одржимо и омасовљавамо ову нашу свечаност која, иако се одржава тек другу годину, постаје препознатљива у цијелој Херцеговини“, каже Вуковић.

У његовом селу више не живи нико, али двадесетак мјештана је у њему свакога викенда, обрађују земљу одржавају куће, али и православну духовност и традицију, о чему је посвједочио и мјесни парох, отац Никола Јанковић.

„Овдје су се, у мјесној цркви Свете Петке, вјенчавали и крштавали и у она времена када то није било пожељно, овдје су се од давнина весељели и туговали заједно са својим свештеницима, не заборављајући своје коријене, па су зато данас овако напредни и весели, сабрани са својим комшијама и у љубави са Богом“, казао је отац Никола.

Иако се Власачани не надају да ће њихова манифестација подстаћи младе да се враћају селу, сијело ипак има за циљ указати на благодети сеоског живота, гдје су њихови преци имали много дужи животни вијек него ли младе генерације …

В.Д.