Daily Archives: 8. априла 2015.

Благовијести у Житомислићу

Свештена обитељ благовештењска манастира Житомислић и ове године је торжественим празновањем прекинула тишину Страсне недеље и са многобројним поклоницима ове Богородичине светиње на Неретви поделила предокус предстојеће нам пасхалне радости, прослављајући своју храмовну славу – Благовести.

У навечерје празника Преосвећени епископ умировљени захумско-херцеговачки г.Атанасије предстојао је свечаним великим вечерњем у манастирком храму а сутрадан празничним јутрењем и Светом Евхаристијом, уз саслуживање јеромонаха Андреја (Ковачевића), игумана Манастира светог Георгија на Равној Романији, гостију из епархије дабробосанске, многобројног свештенстава епархије захумско-херцеговачке и домаћина архимандрита Данила (Павловића), игумана манастира Житомислић и архимандрита Лазара (Лазаревића), ректора Богословије у Фочи.

После читања светог Јеванђеља, владика Атанасије подучио је окупљени народ са пастирском беседом у којој је посебно нагласио значај данашњег празника – Благовести као почетка Божије спасењске Икономије према целом човечанству, које има своје испуњењење у Васкрсењу Христовом, искориствши прилику да овим укаже на васкрсавање манастира Житомислића, који ове године обележава скромни јубилеј – десетогодишњицу обнове и освећења, подвлачећи важност коју је ова свештена обитељ имала како кроз векове, тако и данас, међу православним Србима у Мостару и околини.

По одслуженој Литургији, обављено је освећење и ломљење славског колача пред црквом, уз учешће неколико стотина верника чије мноштво је брод манастирског храма био премали да прими. Уважени гости славе били су и представници фрањевачког самостана у Мостару као и српски официри у оружаним снагама БиХ. Домаћини су за све госте припремили послужење и трпезу љубави у манастирском конаку.