Daily Archives: 13. априла 2015.

Света Литургија на острву Корчула

У Васкрсни понедељак, у храму посвећеном Успењу Пресвете Богородице, а који се налази на острву Корчула у Хрватској, у самом центру Старог Града, парох дубровачки протојереј Владан Перишић служио је Свету Литургију. На Литургији се сабрао вјерни народ из Корчуле и Оребића.

Свечаност поводом Васкрса у касарни „Билећки борци“ Билећа

У касарни „Билећки борци“ Билећа, на Васкрсни понедељак је прослављен највећи хришћански празник – Васкрсење Христово.

У храму „Светог Василија Острошког и Тврдошког Чудотворца“ у кругу касарне служена је света литургија којом ме началствовао отац Младен Жуловић уз саслужење оца Небојше Коловића, оца Данила Бора и оца Александра Шмање, а након тога су припадници касарне „Билећки борци“ организовали свечани ручак за све прсутне.

Присутнима се обратио командант 2. пјешадијског батаљона пуковник Душан Лужаић, који је у поздравном говору честитао празник и нагласио важност обиљежавања вјерских празника у оквиру ОС БиХ.

Вечерње у Свету Недјељу Пасхе у Требињу

У Свету Недјељу Пасхе, служено је свечано Васкршње вечерње са читањем Светог Јеванђеља, у Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу. Свето Јеванђеље по Јовану зач. 65, читано је на четири језика, грчком, енглеском, црквенословенском и српском. Читали су Његово Преосвештенство Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски др Григорије, протојереј-ставрофор Никола Јанковић, јереј Дражен Тупањанин и ђакон Павле Ратковић. Уз Пасхалне стихире, цјеливање Крста, Светог Јеванђеља и иконе Васкрсења Господа нашег Исуса Христа подијељена су васкршња јаја. Након Пасхалног отпуста на крају богослужења, у радости Празника, окупљени народ је пошао својим домовима.

ХРИСТОС ВАСКРСЕ!
ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ!

Црквена општина у Требињу

Васкрс у Метковићу

Празник над празницима, Васкрс радосно је прослављен у Метковачкој парохији. Васкршње јутрење у 23:30 и Свету Литургију у 00:00 служио је парох Метковачки протојереј Борис Чоловић. Послије јеванђеља прочитана је посланица патријарха Српског Иринеја. Литургији су поред вјерника наше парохије присуствовали представници градске власти Метковића. Након службе уприличено је послужење у парохијском дому.

Изложба Васкршњих јаја у Билећи

У организацији Црквене Општине у Билећи поводом највећег хришћанског празника – Васкрса уприличена је изложба Васкршњих јаја. Изложба је постављена и отворена у просторијама Саборишта парохијског дома на сам дан Васкрса у 19 часова.

Васкршњу изложбу су уприличили дјеца вртића „Будућност“ из Билеће, са својим васпитачицама, затим ученици са православне вјеронауке из двије билећке основне школе, заједно са својим вјероучитељима, као и билећки умјетници.

На овој Васкршњој изложби били су приказани и ликовни радови на тему Васкрса које су радили ученици основних школа из Билеће.

Сви учесници су показали велику креативност и умјеће у шарању и прављењу васкршњих јаја, као и цртању васкршњих, ликовних радова.

Ова поставка моћи ће се видјети и наредних дана у саборишту Ц.О.

Радује нас што је овакав један догађај постао традиционалан у Билећи и сваке године укључује све већи број дјеце и омладине нашег града, те и на овај начин шири радост Празникa.

ХРИСТОС ВАСКРСЕ! – ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ!