Daily Archives: 8. априла 2016.

Бесједа Еп. Григорија на Благовијести у Дубровнику

Благовијести – Слава храма у Дубровнику

И ове године прослављена је заједничка слава свих православних Дубровчана, а 139. пут у велељепном храму Благовјештења у Граду. Евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ Захумско – херцеговачки и Приморски Господин Григорије, уз саслужење свештеника наше и других епархија. Окупљеном вјерном народу из Дубровника, Требиња и Херцег Новог, Епископ Григорије обратио се надахнутом бесједом коју доносимо у прилогу. У наставку литургије освештано је славско жито и пререзан славски колач. Управа Црквене општине је за све присутне приредила славско послужење.

Бесједа Еп. Григорија

Фото: Владо Ђукић

Обиљежен празник Благовијести – Крсна слава манастира Житомислић

Празник Благовијести Пресвете Богородице – Крсна слава манастира Житомислић, обиљежен је литургијским сабрањем, којим је у порти ове древне светиње у четвртак 07. априла 2016. године, началствовао протојереј-ставрофор Богдан Станишић – парох Вишеградски, уз саслужење више свештеномонаха и свештеника епархије захумско-херцеговачке и приморске, митрополије дабробосанске, као и других епархија Српске православне цркве.

Велики број православних вјерника из Житомислића и Мостара, али и из других херцеговачких градова, испунио је манастирску порту, како би узео учешће у духовној радости празника.

По прочитаном Јеванђељу, празничну бесједу је говорио протојереј-ставрофор Владислав Топаловић, који је нагласио да манастир Житомислић већ другу деценију од свог васкрсења, представља мјесто окупљања Срба из долине Неретве. Отац Владислав је такође истакао да је значај данашњег празника нарочито везан за мајке које, попут Пресвете Богородице, испод свог срца носе нови живот.

Архимандрит Данило (Павловић) – игуман ове обитељи, поздравио је све данашње госте, који су издвојили вријеме и допутовали из разних крајева Херцеговине, Босне, Србије, Црне Горе и Хрватске. Отац Данило се нарочито захвалио војницима Оружаних снага БиХ, који сваке године несебично помажу у уређењу манастирског комплекса.

Након Свете Литургије обављено је и освећење славског колача, након чега су сви присутни били угошћени од братства овог манастира.