Daily Archives: 20. августа 2016.

Преображење Господње – Слава Саборног храма и града Требиња

Преображење Господње слава Саборног храма и града Требиња и ове године свечано је прослављена. Пред сам празник осјећала се предпразничка радост у граду који је био испуњен великим бројем гостију, који су овом приликом у Требиње пристигли из разних крајева.

Уочи великог празника служено је вечерње Богослужење са петохљебницом, које је служио Епископ г. Григорије са свештенством наше и других епархија.

На сам дан празника Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ Григорије уз саслужење Епископа Атанасија, те свештенства наше и других Епархија СПЦ. Послије читања Светог Јеванђеља бесједом се вјерним обратио умировљени Епископ Атанасије. У току Свете литургије Епископ Григорије одликовао је напрсним крстом свештенике Никицу Ајдера и Александра Илића. Велики број вјерног народа, нарочито дјеце, узео је учешће у Светом Причешћу. Након ломљења славског колача и освећења грожђа у порти храма, бесједио је Епископ Григорије. У порти храма приређено је послужење за вјерни народ, као и пригодан културно-умјетнички програм. Потом је Епископ Григорије у општини пререзао славски колач и честитао крсну славу града Требиња.

На дан празника увече требињским улицама прошла је свечана Литија, у којој су учествовали Eпископ Будимљанско-никшићки Јоаникије, Епископ Диоклијски Кирил, умировљени Eпископ Атанасије, домаћин Eпископ Григорије, са преко педесет свештеника и монаха из наше и братских нам епархија. Код Споменика ослободиоцима Требиња, а послије и испред Саборног Храма, сабраном народу обратио се Епископ Григорије.

Преображење Господње – Слава храма у Клепцима

Прослава храмовне славе у Клепцима започела је у четвртак 18. августа празничним вечерњим богослужењем на којем се окупио велики број мештана овог села и дијаспоре, који су након богослужења наставили дружење у селу. Свету Литургију на сам дан празника служио је игуман манастира Житомислић Данило, уз саслужење архимандрита Лазара, јерођакона Нектарија, протојереја – ставрофора Бориса Чоловића, јереја Милана Бужанина, јереја Бранимира Боровчанина и јереја Марка Гојачића. Након прочитаног Еванђеља игуман Данило истакао је основни смисао Преображења кроз који нам се Бог открива као истински Син Божији позивајући нас да и сами постанемо причасници таворске светлости. Након Литургије испред храма је пререзан славски колач и освећено грожђе.

Преображење у Kрајпољу

На Преображење 2016. године Господње у љубињском селу Крајпоље служена је св. Литургија. После Литургије је настављено народно весеље.