Daily Archives: 4. августа 2017.

Илиндан у селу Бобовишта

Прве недјеље по Илиндану у селу Бобовишта прославља се прислуга села – Илиндан.  Село Бобовишта налази се на десетак километара јужно од Требиња уз магистрални пут Требиње – Дубровник. Ово српско село потпуно је уништено у протеклом рату од  стране хрватске војске 1992. године. Поред свих тешкоћа које прати обнова живота у рату уништеним требињским селима, мјештани Бобовишта били су први од свих села који су кренули у обнову и повратак на своја огњишта. Испочетка  није било лако без струје и без основних услова за живот. Ипак, данас се виде резултати, кроз обнову кућа, урађену нову електро мрежу, и бројне остварене пројекте који су усмјерени за побољшање и олакшање живота у овом требињском селу. Мјештани су у сеоском гробљу саградили на темељу старе средњевјековне цркве нову цркву, посвећену светом великомученику Георгију, крсној слави свих породица у селу. Слава села или прислуга од давнина је свети пророк Илија – Илиндан. На ова два празника у Бобовиштима окупе се мјештани са својим пријатељима. Тако је било и ове године. Послије свете литургије вјерном народу се обратио парох Момчило Пејичић. Слави села присуствовао је и предсједник скупштине Града Требиња Драгослав Бањак. Мјештани су упознали предсједника скупштине града Требиња са проблемима Срба повратника на простору општине Равно, о активностима на њиховом рјешавању као и будућој сарадњи са Градом Требињем.

Милан Путица