Daily Archives: 2. августа 2018.

Слава храма Светог пророка Илије на Илијиним Гредама

На празник Светог пророка Илије, 2.августа рано ујутру, група вјерника заједно са свештеницима кренула је у литији од манастира Светога Георгија на Зубцима до цркве Светог Илије на Илијиним Гредама.Свету Литургију у храму Светог пророка Илије служио је протојереј -ставрофор Александар Илић уз саслужење надлежног пароха о.Бориса Бандуке и вјерног народа зубачког краја и околине.
Храм Светог пророка Илије по предању Зубчана најстарији је на висоравни и датира из рано хришћанских времена. Рушена је као и остале цркве до темеља а обновљена је у периоду између 1895 и 1903 године. Реновирана је 2000 године.

Света Литургија у Месарима

29. јула 2018. године служена је Света Литургија поводом молитвеног обиљежавања и прославе славе храма Светог Пророка Илије у Месарима. Светој Литургији присуствали су вјерници села: Месари, Ковачина и Жуља и они који су поријеклом из ова три села а живе у Требињу. Свету Литургију је служио надлежни парохијски свештеник парохије осме Требињске јереј Милош Ловрић. Након Свете Литургије услиједила је литија око овог светог храма са освећењем и ломљењем славског колача и освећењем жита те парастосом за све у вјери православној преминуле наше претке и све остале који су преминули у нади на живот вјечни и покој душа њихових у Царству Божијем а који су сахрањени и почивају у гробљу у оквиру порте овог светог храма. Послије подијеле славског колача и жита и нафоре услиједио је традиционални народни сабор и дружење уз скромно послужење и пригодни разговоре између комшија који се због разних разлога виде само тада јер су због посла и бољих услова рада и живота отишли углавном у Требиње, Србију, Црну Гору и у иностранство углавном у земље западне Европе, Америке и Аустралије који када су год у могућности дођу да обиђу родна огњишта и гробове својих предака и овај свети храм у којем су се њихови преци Богу и Светом Илији и другим светитељима божијим молили за спасење душа својих предака. Одмах послије Свете Литургије надлежни парохијски свештеник јереј Милош Ловрић је одржао пригодну бесједу и којој говорио о значају овог великог празника и о активностима на наставку обнове овог светог храма. Да напоменемо да имамо обећања како од Градске управе Града Требиња предвођеног Градоначелником г-дином Луком Петровићем тако и од институција власти Републике Српске да ће финансијски и на сваки други начин помоћи завршетак грађевинских радова на обнови овог светог храма! Још једном велика захвалност свима верницима који су својим присуством као и животом и радом присуствовали Светој Литургији и који нам на сваки начин помажу обнову овог светог храма! Велико Хвала Градоначелнику Града Требиња г-дину Луки Петровићу и његовом претходнику др. Доброславу Ћуку, Управи „Хидроелектрана на Требишњици“ а.д. Требиње на челу са Директором г-дином Горданом Мишељићем и Управи „Електропривреде Републике Српске“матично предузеће а.д.Требиње на челу са Директорицом г-ђом Радмилом Чичковић те Влади Републике Српске односно Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске г-ђом Сребренком Голић те Министарству просвјете и културе на челу са министром г-дином Даном Малешевићем и Директорима Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног наслијеђа Републике Српске г-дином Слободаном Наградићем и Директором Републичког Секретаријата за вјере г-дином Драганом Давидовићем као и Директору предузећа „Херцеговина путеви“ а.д.Требиње г-дину Мијодрагу Шћепановићу, извођачу грађевинских радова на обнови овог светог храма предузећу“ Поробић д.о.о.“власништво г-дина Божа Поробића те господи Гојку Грчу, Васу Кнежевићу, Здравку Мркоњи, Вељу Буђану те свим осталим правним и физичким лицима који су на било који начин помогли обнову овог светог храма а, које овдје нисам могао да поменем уз дужно поштовање и уважавање те извињење да се не наљуте и да се не увриједе што овдје нису поменути уз још једном најискренију захвалност и поштовање њихових дјела које ће Господ да заједно са њиховим породицама помене у Царству своме.

Требиње, 31. 07. 2018.године,
Члан Црквеног Одбора при Храму Светог Пророка Илије у Месарима-Град Требиње:
Небојша(Данило)Колак