Daily Archives: 4. августа 2018.

У Букорићима код Невесиња освећен нови храм

Његово  преосвештенство епископ Захумско-Херцеговачки и Приморски Г. Григорије, у Букорићима код Невесиња осветио је новосаграђени храм посвећен преподобној Марији Магдалини.

Благословом владике Григорија изградња овога храма је почела прошле године, а темеље храма је осветио игуман манастира Житомислић архимандрит Данило у марту мјесецу ове године. Храм је изграђен искључиво трудом и прегалаштвом мјештана села Букорићи, које чине породице Ђурасовић и Пантић.

У бесједи владика Григорије је нагласио да је ово велики догађај за ово мало мјесто и пожелио да освећење овога храма буде на обновљење и освећење овога дивнога краја и свих житеља. „ Овај храм је један од оних херцеговачких храмова за које је Јован Дучић рекао да је у таквим храмовима сретао Бога много чешће него у највелелепнијим свјетским катедралама“, истакао је владика и поручио да је пропорцијално броју становника овај храм велики као храм Светог Саве на Врачару. У име домаћина присутнима се обратио господин Милисав Ђурасовић који се захвалио владици на свему што је урадио за херцеговину.

Занимљиво је и то да је први храм у својој епископској служби владика Григорије осветио баш у Невесињу у селу Лакат када је и почела снажна обнова литургијског живота у невесињским селима у којима је подигнуто десет нових храмова као и обнављане старијих.

Свечаности у Бобовиштима и Шћеници

У суботу 4. августа свечано је прослављена слава села Бобовишта, Свети пророк Илија. Свету Литургију у храму Светога великомученика Георгија служио је протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овог краја и околних мјеста. Послије литије и ломљења крсног хљеба уприличена је трпеза љубави.Село Бобовиште смјештено је на простору између Требиња и Дубровника, у Требињској површи, уз некадашњи каравански пут, а данас уз магистралу Требиње-Дубровник.
Такође, у недељу пред Илиндан 29.јулa, у храму Рођења Пресвете Богородице на Шћеници, служена је Света Литургија. Послије Свете Литургије уприличено је пригодно послужење.
Бобанско село Шћеница налази се на граници БиХ и Републике Хрватске, четрдесетак километара од Требиња.
Свечаности у родном мјесту присуствовали су вјерници који живе у Требињу, Дубровнику, Тивту и Херцег Новом.

Милан Путица : Прослављен Илиндан у требињском селу Бобовишта

Света Литургија у селу Звијерина

2. августа 2018. године, на дан Светога Пророка Илије у селу Звијерина окупио се вјерни народ овог и сусједних села као и они који су дошли из далека до обиђу своју светињу, гробове преака и родни крај. У храму Светог оца Николаја Мириликијскога Свету Литургију служио је надлежни парох јереј Александар Грчић.

Као и претходних година након литургије народ је нашао заштиту од сунца испод крошњи старих дубова гдје се наставило дружење.

Парастос и скуп у селу Добригошће

У суботу 04.08.2018. године у селу Добригошће изнад  Јабланице једанаести пут послије рата одржан је скуп братстсва Манигода. Скуп је почео служењем парастоса у сеоском гробљу. Парастос је служио парох коњички јереј Милан Бужанин.  По завршетку парастоса сви су позвани за трпезу љубави.   Овом скупу присуствовало је око тридесет људи из овог села расељених по свијету као и неколицина данашњих становника Јабланице родом из овог села. Треба напоменути да је у овом селу прије рата живјело педесетак породица а сад не живи ни једна , а само у Јабланици живи неколико углавном старијих породица Манигода.

Парастос невино пострадалим жртвама у оружаној акцији „Олуја“

Дана 4. августа 2018., у храму Светог Преображења Господњег у Требињу, након свете литургије, служен је парастос невино пострадалим жртвама у оружаној акцији „Олуја“ на подручју Републике Српске Крајине и Хрватске 1995. године. Парастос је служио протојереј ставрофор Никола Јанковић. Хрватска војно-полицијска акција „Олуја“, почела је 4. августа 1995. године и током неколико дана убијено је око 2.000 Срба, махом цивила. Са подручја Лике, Баније, Кордуна, сјеверне Далмације, које су биле зоне под заштитом УН, протјерано је више од 200.000 Срба са својих вијековних огњишта.

Свим пострадалим нека је вјечан помен.

Јереј Душко Шаровић