Daily Archives: 7. августа 2018.

„Заиграјмо за Пребиловце“

Под слоганом „Заиграјмо за Пребиловце“, у организацији Епархије ЗХиП, СПЦО Чапљине, општине Невесиње, ФК Вележа из Невесиња и клуба навијача из Невесиња, одиграна је на дан прославе Светих Пребиловачких новомученика хуманитарна утакмица за изградњу првог спортског терена у Пребиловцима, између ветерана ФК Црвена Звезда из Београда и ФК Вележ из Невесиња. Саму организацију утакмице помогли су и ХЕТ Требиње, Град Требиње, општина Чапљина, Општина Љубиње, фирма Кока продукт Љубиње и Љбиље Љубиње, као и сви гледаоци који су куповином карте дали допринос овом догађају и тиме помогли саму организацију. Сав приход од утакмице искористиће се за почетак радова на изградњи спортског терена у Пребиловцима. На одушевљење присутних гледалаца Црвена звезда је постигла три а Вележ један гол. По завршетку утакмице организована је вечера на којој су представници ФК Вележа и општине Невесиње уручили поклоне ветеранима Звезде и међусобно разменили утиске одушевљења заједничким сусретом, са жељом да ова посета не буде њихова последња. Пре поласка за Београд делагација ветерана посетила је храм Христовог васкрсења у Пребиловцима, чију су градњу помогли и 1991. године.

Прослава Пребиловачких и Доњохерцеговачких новомученика

Прослава Пребиловачких новомученика започела је вечерњим богослужењем са петохлебницом у храму Васкрсења Христовог у Пребиловцима, након којег је у 20 часова у амфитеатру испред храма одржано поетско вече са промоцијом књиге проф. Рада Р. Лаловића „ Пред сјенима српских мученика“. Збирка је представљена као зачетник новог књижевног правца – поезије страдања. Посебну част учинило нам је гостовање наше награђиване књижевнице Даре Секулић. Новинарка и песникиња, чије порекло води из Пребиловаца, Сања Драгићевић Бабић, својом песмом дочарала је дух страдања и поновног Васкрсења Пребиловаца и Пребиловчана. У музичком делу наступили су чланови етно групе Свети Евстатије из Берана.

На сам дан Празника 6. августа Свету архијереску Литургију служио је умировљени епископ ЗХиП Г.Атанасије, уз саслужење свештенства наше епархије и гостију из Београда и Амстердама. Литургији су присуствовали српски члан Председништва БиХ Младен Иванић и конзул Републике Србије у Мостару гђа Марија Бакоч. Након литије и резања славског колача кумови славе братство Драгићевића поздравили су присутне и припремили славски ручак у сеоском дому Свети  краљ Милутин.

Света Литургија у селу Бијела код Коњица

У Недјељу  05. 08. 2018. године у селу Бијела код Коњица, у Цркви Свете Мученице Недјeље, служена је Света Литургија и прослављена храмовна слава. Свету Литургију служио је парох коњички Милан Бужанин . Овом догађају присуствовало је  неколико стотина људи, углавном становника овог села који су расељени по свијету али и доста невесињаца и коњичана. Црква Свете Мученице Недјеље је срушена у недавно протеклом рату и уз помоћ добрих људи обновљена је 2007 године. У овом селу је прије протеклог рата живјело око стотину православних породица док сада тамо живи шест православних породица . Након Свете Литургије домаћини , породица Вулић , су уприличили  трпезу љубави за све госте.