Daily Archives: 13. новембра 2018.

Трећа Конференција Српске православне омладине

У организацији Православног центра за младе “Свети Петар Дабробосански“ из Источног Сарајева и Митрополије дабробосанске у периоду 7-11. новембар 2018. године у Административном центру Владе Републике Српске у Источном Сарајеву одржана је трећа Конференција Српске православне омладине.

На конференцији су учествовали млади из Републике Српске, односно БиХ, Србије, Црне Горе и Хрватске. Отварању конференције присутвовали су Његово Високопреосвештенство г. Хризостом, Митрополит дабробосански, градоначелник Источног Сарајева г. Ненад Вуковић, начелници општина Источне Илиџе и Источног Новог Сарајева, који су поздравили сабране и пожељели им успјешан рад. На празник Светог великомученика Димитрија сабрали смо се на Светој Литургији у Храму Нерукотвореног образа Христовог у Источном Сарајеву, а затим присуствовали инспиративним предавањима проф. др Биљане Самарџић и проф. др Саше Шољевића. У Сарајеву смо посјетили Саборну Цркву, гдје нас је дочекао и поздравио протојереј-ставрофор Владимир Ступар, а затим и Стару Цркву као и прелијеп музеј који је у њеној порти, али и многа друга мјеста од културног, етничког, језичког и вјерског значаја за Србе. Трећи дан смо посјетили Мостар гдје нас је са животом ондашњег православног становништва упознао протојереј-ставрофор Радивоје Круљ. Наредни дан је започео са предавањем и радионицом о иконопису  коју је водио проф. др Горан Јанићијевић, а завршио са прегнантним и концизним предавањима проф. др Драге Мастиловића и проф. др Владислава Топаловића. Посљедњи дан учествовали смо у Евхаристијском сабрању у Цркви Светог Георгија. Цијела конфереција је протекла у хришћанском духу и прелијепом и братском дружењу сагласно Христовим ријечима …по томе ће сви познати да сте моји ученици ако имате љубав међу собом Јн(13,35).

Вјероучитељ: Игор Мастиловић