Daily Archives: 18. марта 2019.

Недеља Православља у Требињу

У прву недељу Васкршњег поста, наша света Црква сјећа се Светих Отаца који су, послије седмог Васељенског Сабора, установили да је икона дар Божији човјеку. У Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу свету архијерејску Литургију служио је епископ захумско-херцеговачки и приморски господин Димитрије, уз саслужење умировљеног епископа Атанасија и свештенства Саборног храма.
Према древном обичају наше Цркве, на данашњи дан прочитан је Синодик Недеље Православља, док су присутна дјеца заједно са својим родитељима држала иконе и сви заједно исповиједили вјеру Апостола, вјеру Отаца, вјеру која Васељену утврди, а затим су се вјерном народу обратили, најприје епископ Атанасије, а затим и епископ Димитрије, који је посебно истакао да се у савременом свијету морамо чувати од самољубља.
Након свете Литургије, традиционално је уприличена Трпеза Љубави, у Епархијском дому.

Бесједа Владике Атансија

Недељa Православља у Житомислићу

У Недељу Православља Манaстир Благовештења у Житомислићу био је испуњен вјерницима. Поред редовних чланова литургијске заједнице ове недјеље било је знатно више људи. Пристигли су мјештани околних села као и знатан број вјерника из Невесиња, који одувијек долазе о великим празницима у Житомислић, називајући га својим манастиром. Литургију је служио архимандрит Данило, игуман манастира, који је у својој проповједи након Јеванђеља нагласио:
„Апостол Филип свједочи Натанаилу како је пронашао Месију, зато што је то најприје посвједочио Јован својим ученицима Петру и Андреју, рекавши „Ево Јагњета Божијег“. Петар и Андреј свједоче Филипу а он Натанаилу и тако редом. Метод њихове проповједи био је позив дођи и види. На тај начин Црква свједочи тајну спасења кроз сву своју историју. Стога, овај позив да будемо свједоци Спасења које се открива у личности Исуса Сина Јосифовог из Назарета не  изузима ни нас. Ми смо такође дужни да позивамо људе око нас истим позивом – Дођи и види!. Но, да бисмо свједочили морамо бити аутентични свједоци, људи који су испуњени вјером, надом и радошћу.“

Недјеља Православља у Билећи

Током прве седмице Великог поста, у храму Светог Саве у Билећи окупио се и ове године велики број вјерника на богослужењима, а посебно на литургијским сабрањима на Теодорову суботу и у Недељу Православља, гдје су узели учешћа у Светој Тајни Причешћа.

Недеља Православља у Шћеници

У прву недељу Часног поста, 17. марта 2019. године, у храму Рођења Пресвете Богородице на Шћеници молитвено је прослављена Недеља Православља у спомен на побједу православних и васпостављања поштовања икона.Светом Литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овога краја.
Празнична литија вјерног народа, међу којима је било много дјеце, носећи свете иконе, опходила је храм и кренула до новога црквеног дома у изградњи.
Након што је литија стигла до црквенога дома у изградњи, извршено је освећење темеља новога објекта. Изградња новога дома, са благословом Епископа захумско-херцеговачког и приморског Г.Димитрија, почела је почетком ове године. У плану је завршетак свих радова до празника Рођења Пресвете Богородице – Мале Госпојине, када ће се прославити храмовна слава.
Данашњој свечаности присуствовали су вјерници из Требиња, Херцег Новог, Тивта и Дубровника.

Недеља Православља у Гацку

Прва седмица Великог поста је у храму Свете Тројице у Гацку окупљала велики број вјерника на великопосним богослужењима. Ова богослужења су крунисана литургијским сабрањима на Теодорову суботу и у Недељу Православља када је мноштво вјерног народа узело учешћа у Светој Тајни Причешћа.