Daily Archives: 29. априла 2019.

Страсна седмица и Васкрс у Гацку

У Великом посту, Страсна седмица се одликује посебним богослужењима којима као заједница приносимо хвалу Распетом и Васкрслом Христу. У Велику сриједу, у Храму Св. Тројице у Гацку, служена је Св. Тајна Јелеосвећења а у Велики четвртак бденије са читањем дванаест Јеванђеља. На Велики петак служени су царски часови и вечерња служба са изношењем плаштанице. Вјерни народ се као и претходних година окупио у новом храму Свете Тројице  да прослави највећи хришћански празник, празник побједе над смрћу. Васкршње јутрење је почело у 23:00ч а у наставку је служена Света Литургија.

ХРИСТОС ВАСКРСЕ, ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ!

Васкрс у Корчули

На Васкршњи понедељак 29. априла 2019. године у граду Корчули свечано је прослављен највећи хришћански празник Васкрсења Христовог. Свету Литургију је служио прото-јереј ставрофор о. Владан Перишић уз саслужење ђакона Мирослава Босковића и вјерника града и острва Корчула.

Васкрс у Дубровнику

У недјељу 28. априла 2019. године у Дубровнику свечано је прослављен највећи хришћански празник Васкрсења Христовог. Васкршње јутрење и Литургију служили су старјешина храма Св. Благовијештења у Дубровнику прото- јереј ставрофор о. Владан Перишић, уз саслузење прото-јереја ставрофора о. Стевана Ковачевића, ђакона Мирослава Бошковића и многобројног вјерног народа.

Присутним вјерницима пригодном бесједом се обратио о. Владан Перишић.

Свеноћна литургија о Празнику Васкрсења Господњег у Мостару

Свеноћном литургијом могло би се назвати прослављање празника Христовог Васкрсења на подручју града Мостара, којом су православни хришћани долине Неретве, у  ноћи између Суботе на Недјељу предокусили Осми дан, кличући: Христос васкрсе из мртвих, смрћу смрт уништи и онима у гробовима живот дарова! Пасхално евхаристијско благодарење најприје је почело у древном Манастиру Житомислићу и у Световасилијевском храму у Благају Светим литургијама у поноћ, да би се недуго након изласка у миру, изнова клицало Благословеном Царству Оца и Сина и Светога Духа, када је недалеко од СветоТројичног Саборног храма наше Епархије, у мостарској Старој цркви, врло рано, од четири сата по поноћи, почело треће Благодарење, на једном од четири богослужбена мјеста православних хришћана у овом граду. Приђите примите Светлост.., зачуло се, затим, од шест часова и у Вазнесењском храму у Бијелом Пољу, попут еха, који је читаву ноћ одзвањао од јужних до сјеверних крајева Мостарског поља:

ХРИСТОС ВАСКРСЕ – ЗАИСТА ВАСКРСЕ!

Васкрс у Чапљини

Васкрсење Христово свечано је дочекано у чапљинској парохији. Велики број верника је у току страсне седмице присуствовао службама у Саборном храму у Чапљини припремајући се молитвено за дочек Празника над Празницима. У поноћ је служено Васкршње јутрење а у наставку Света Литургија. Након причешћа Телом и Крвљу Христовом и поделе васкршњих јаја славље је настављено у гостопримници храма.