Daily Archives: 23. маја 2019.

Црква у Грмљанима прославила крсну славу

У селу Грмљани у Поповом пољу данас је служена Света литургија у цркви старој 500 година поводом славе ове светиње – Преноса моштију Светог Николаја.

Литургију, којој је присустсвовао велики број вјерника, служио је игуман завалског манастира Василије уз саслужење пароха Милоша Ловрића и свештенства Епархије захумско-херцеговачке и приморске.

Отац Ловрић је казао да је храм у Грмљанима доказ да је народ васкрсао, јер је црква скоро у цјелости обновљена.

„Изграђен је и нови црквени дом на радост свих нас. Вјерујем да че нас увијек бути више у Грмљанима“, навео је Ловрић.

Предсједник црвеног одбора у селу Грмљани Вукан Ковач рекао је да постоји запис из 1460. године, који каже да се у овој цркви служила света литургија.

„Иако је некад у овом селу живјело 500 људи, протекли ратови су опустошили села на овом подручју“, навео је Ковач.

Раденко Ковач из Гајдобре дошао је у Грмљане, гдје му је рођен отац. Каже да долази веома често и да му је увијек драго када дође у Требиње и село одакле су му коријени.

„Ово је моја дједовнина. Моја домовина је у Гајдобри, али је моја духовна отаџбина у Грмљанима. Иако живим тако далео, човјек је оно како се осјећа, а не гдје живи“, рекао је Ковач.

Велимир Перишић каже да сваке године дође у Грмљане, иако је рођен у Војводини, гдје и данас живи.

„Најрадоснији сам јер су мој син и невјеста одлучили да живе у Требињу, у својој дједовини“, истакао је Перишић.

Послије итургије мјештани су приредили „трпезу љубави“.

Извор: trebinjelive.info