Daily Archives: 25. маја 2019.

Света Литургија у насељу Брадина код Коњица

У суботу 25. маја. 2019.г., у насељу Брадина код Коњица, поводом  двадесетседме годишњице од страдања Срба, у обновљеном храму Вазнесења Господњег служена је Света  Литургија. Након Свете Литургије  служен је  парастос Србима страдалим у овом селу од 25. до 27. маја 1992 године. Свету Литургију,  служио је архимандрит Данило (Павловић) игуман житомислићки, уз саслужење пароха купрешког јереја Марка Ђурића, пароха благајског јереја Бранимира Боровчанина и домаћина пароха коњичког протојереја-ставрофора Милана Бужанина  . На Светој литургији присутни су били: изасланик члана Предсједништва БиХ  из Републике Српске  , изасланик предсједника Републике Српске , изасланик потпресдједника Федерације БиХ , представници амбасаде Србије у Сарајеву и Конзулата Србије у Мостару, начелници општина Источно Ново Сарајево и Источни Мостар, изасланици Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, као и представници Борачке Организације Републике Српске  и Савеза логораша Републике Српске, Републичке организације несталих и погинулих цивила Републике Српске, Црвеног Крста Републике Српске, Завичајног Удружења Илиџанаца, Удружења Коњичана у Републици Српској, Удружења Коњичана и њихових потомака у дијаспори из Новог Сада, те велики број вјерног народа. Након Свете Литургије и парастоса за пострадале житеље села Брадине  положени су вијенци на Споменик брадинским жртвама рата, а затим је под  покровитељством Предсједника Републике Српске Жељке Цвијановић, уз несебичну помоћ војника Оружаних Снага БиХ  из Касарне у Билећи,  припремљена трпеза љубави за све присутне. Поред предсједника Републике Српске обиљежавање ове годишњице помогли су и : Влада Републике Српске, Министарство рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, Републички Секретаријат за вјере, Град Источно Сарајево,Општина Источна Илиџа, Општина Источно Ново Сарајерво, потпредсједник Федерације г.Милан Дуновић, Пекара „Златно Зрно“ из Источног Сарајева, ресторан  „Мићо Брадина“ из Шабца, ресторан „Максумић“ из Јабланице, Славиша Телебак из Мостара, Глигоревић Вела из Ркфорда, Глигоревић Никола из Чикага, Куљанин Миленко Минда из Чикага, Простран Стевана Милијана, Нркајић Васо Киса из Чикага, Јово Ђорђић Кели из Феникса, Драган Ђорђић Вали , Брадињаци из Братунца , свештеник Милан Унковић из Лас Вегаса и свештеник Зоран Филиповић из Добрића код Шабца.