Daily Archives: 27. маја 2019.

Обновљење храма Светог Николе у Дувну (Томиславграду)

У прву суботу по празнику Преноса моштију светог Николе, парохија дувањска и њен саборни храм прослављају своју славу већ више од десет година. До последњег рата у БиХ Дувно је било активна парохија са сталним свештеником, оцем Бранком Зеленом. Међутим, почетком рата скоро сви парохијани ове парохије су се раселили широм свијета. Највише Дувњака данас живи у Аранђеловцу (Република Србија) и Орланду (САД).

Овогодишња слава цркве и парохије дувањске била је посебно свечана и историјска. Литургију је служио епископ ЗХиП г.Димитрије, па је самим тим то био историјски догађај јер је послије више десетина година епископ служио у Дувну. Друга радост је обновљење храма. Храм је иначе подигнут 1864.године. Захваљујући боголиким и богобојажљивим дувњацима, како је то у својој бесједи истакао владика Димитрије, храм је преживио последњи рат у коме су многе светиње страдале. Обновљење храма су реализовали својим прилозима, молитвама и добрим жељама Срби Дувна, Опћина Томиславград, Фрањевачки самостан Светих Ћирила и Методија из Томиславграда на челу са гвардијаном фра Сретаном Ћурчићем и многи други приложници и добротвори. По пројекту инжињера Драгана Брњоша и Чеде Маврака, радове је извела грађевинска фирма Невистић из Томиславграда.

Мало освећење храма и свету архијерејску литургију служио је епископ Димитрије уз саслужење свештеника Срђана Белензаде из Гламоча, Предрага Црепуље из Ливна, Небојше Радића и Милана Унковића из Мостара и домаћег пароха Радивоја Круља из Мостара, ђакона Бранислава Рајковића и Павла Ратковића, те многобројног народа. Обновљење су посебно увеличали вјерници дувањске парохије, те начелник опћине Иван Вукадин са сарадницима, браћа фрањевци и дувањски имам.

Обновљење храма парохија дувањска посвећује јубилеју 800 годишњице СПЦ и епархије ЗХиП. Црквени одбор на челу са свештеником Радивојем Круљем планира у току ове и следеће 2020.године да приступи обнови цркве Ваведења Пресвете Богородице на Мандиној Главици која се налази у близини археолошког налазишта средњовјековног Богородичног манастира Лабостина и парохијског дома у Томиславграду, чиме би завршили прославу овог значајног јубилеја наше цркве и наше епархије.

Храм у Придворцима прославио крсну славу

Храм светог Вукашина у Придворцима код Невесиња данас је прославио крсну славу. Свету литургију, у присуству великог броја вјерника, служио је свештеник Младен Чалија. Након богослужења и свечане литије преломљен је славски колач са домаћинима славе Миливојем и Неђом Мрковићем. Потом су услиједиле здравице домаћина и гостију.

Свештеник Чалија окупљеним вјерницима пожелио је да се у њихова срца и животе усели Христос, на начин на који се уселио у велике Божије угоднике.

– Дај Боже да молитвено заступништво светог мученика Вукашина и свете Фотине Самарјанке и свих оних које данас прослављамо буде са нама у све дане нашег живота – рекао је Чалија.

Илија Мишељић који већ 27 година живи у Данској каже да му је завичају у срцу и да користи свако прилику да дође у своје родне Ковачиће за које га вежу најљепше успомене.

– У природи човјека је да се враћа својој родној груди и своме народу, и то је тешко објаснити. Знам да ме моје родно село зове све чешће, и ја се одазивам кад год сам у прилици, јер оно освјежава моју душу и чини ме срећним и задовољним – са сјетом додаје Мишељић.

Да љубав према завичају не познаје границе показао је и Неђо Мрковић који је дошао из далеке Канаде да присуствује овом саборовању.

– Срећан сам што сам данас са својим братом домаћин ове славе и радујем се што имам прилику да се видим и поразговарам са својом родбином, пријатељима и комшијама – нагласио је Мрковић.

У свом препознатљивом стилу Љубан Дука на лијеп и узвишен начин пожелио је свима срећну славу, добро здравље и напредак, уз поруку да чувамо наше обичаје и традицију.

Саборовање је настављено уз трпезу љубави, пјесму и пријатељске разговоре. Наредне године домаћини славе биће Милош и Новица Радић.

У Зовом Долу освјештан Споменик слободе, храбрости и вјере

У Зовом Долу код Невесиња јуче је освјештан Споменик на којем се налазе имена 17 погинулих бораца Војске Републике Српске са подручја ове мјесне заједнице. Мјештани, родбина и пријатељи српских јунака овим чином исказали су поштовање према херојима који су свој живот дали за слободу и правду.

Српски борци из Зовог Дола, Бежђеђа и Трусине су више пута кроз историју међу првима стајали на бранику отаџбине. Тако су и у посљедњем рату заједно са браћом из читавог Невесиња одбранили вјековну српску земљу.

Уз благослов Епархије захумско-херцеговачке и приморске Споменик у порти Храма свих светих освјештао је свештеник Драго Зубац који је потом служио и помен погинулим борцима

Аутор Спомен обиљежја је академски вајар из Требиња Ристо Војиновић. Уз помоћ институција, предузећа, удружења и људи добре воље изграђен је споменик слободе, храбрости, вјере и свега оног што је оличење људи чија су имена записана на плочи.

Светa Литургијa у селу Загорице  код Коњица

У недјељу 26. маја 2019.г. у селу Загорице  код Коњица служена је Света Литургија . Свету Литургију служио је парох  коњички  протјереј-ставрофор Милан Бужанин.  Светој Литургији присуствовало је око педесет  људи пријератних становника овог и околних села.  Послије Свете Литургије домаћини из овог села  Томислав Куљанин и Слободан Куљанин припремили су  за све присутне трпезу љубави. У Загорицама  су до протеклог  рата Срби били већинско становништво ,а сад тамо живи једна   породица.