Daily Archives: 9. јуна 2019.

Обновљење храма у Раптима на Бобанима

У недељу Светих Отаца Првог Васељенског Сабора, 9. јуна 2019. године, извршено је освећење обновљеног храма Воздвижења Часног Крста у Раптима на Бобанима.Чин освећења и Свету Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије уз саслужење протојереја – ставрофора Момчила Пејичића и Бориса Бандуке, синђела Исаие игумана манастира Светога Георгија на Зубцима, јеромонаха Марка сабрата манастира Завала, ђакона Павла Ратковића и вјерног народа овога краја.
Послије Свете Литургије добри домаћини су за све присутне припремили трпезу љубави.
Храм Воздвижења Часног Крста више пута је обнављан и не зна се тачно када је саграђен. На улазу у храм постоји натпис на којем пише да је храм обновљен 1898. године.
У току посљедњег одбрамбено отаџбинског рата храм је био оштећен и девастиран. Његова обнова је започета прије десетак година и сви предвиђени радови су завршени.
Храм се налази на самој линији разграничења између Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине.

Слава Храма Вазнесења Господњег у Бијелом Пољу

У четвртак 06. јуна црква Вазнесења Господњег прославила је крсну славу – Спасовдан. Свету Литургију служио је игуман Данило, уз саслужење свештеника Милана Унковића, Милана Бужанина, Бранимира Боровчанина и Небојше Радића.

Велики број вјерног народа, нарочито дјеце, узео је учешће у Светом Причешћу. Послије Св. Литургије услиједила је Литија, а затим се пред Храмом преломио славски колач. Након ломљења славског колача приређена је трпеза љубави за све присутне.

Трећа Пребиловачка бициклијада

Поводом 800 година Епархије Захумско – херцеговачке и приморске у организацији црквене општине Чапљина, организована је бициклијада од Пребиловаца до Стона дуж Јадранске магистрале где је било прво седиште епархије основане давне 1219. године. Том приликом посетили смо цркву светог Михајла која је задужбина првог српског краља Михаила Војисављевића. На бициклијади је учествовало десет бициклиста из Требиња, Чапљине, Малог Поља и Рогатице.