Daily Archives: 11. јуна 2019.

„Мала Олимпијада“ вртића Света Евгенија-царица Милица

И овог љета у част најстаријих полазника вртића, који ускоро предшколске мијењају школским клупама, приређена је спортска манифестација „Мала Олимпијада“. Учествовали су сви полазници вртића Света Евгенија-царица Милица распоређени по старосним групама и одговарајућим дисциплинама. Кроз веселе дјечије такмичарске игре могло се видјети како дјеца организовано у заједници једни са другима дјелују, сарађујући и пазећи једни на друге. Радост сусрета била је потпуна доласком бројних гледалаца, родитеља, дједова, бака и других који су дошли да бодре своје најмлађе.
Важно је истаћи да је примјетан велики труд и залагање наших васпитачица које стрпљиво и марљиво већ 19 година раде и васпитавају дјецу учећи их врлинама хришћанског живота.

Александар Илић

Слава храма Вазнесења Господњег у Дубочанима

У Недјељу по Вазнесењу Господњем 9. јуна 2019. године, свечано је прослављена храмовна слава у Дубочанима. Свету Литургију  служио је парох јереј Данило Боро. Послије литије пререзан је славски колач и подијељено освештано жито. Трпезу љубави за ову славску прилику припремило је братство Анђелићи.

Саопштење Епархије ЗХиП

Поводом текста објављеног у београдском таблоиду Курир, у понедељак 10. јуна 2019., под насловом „Шта је све радио црквени великодостојник – Григорију пуко бизнис, дугове оставио цркви“;

Епархија захумско-херцеговачка и приморска, ради истинитог информисања шире јавности коју је лажним информацијама овај таблоид обмануо, истиче сљедеће:

Владика Григорије Епархију захумско-херцеговачку  је предао у стању црквеног поретка и позитивног економског и имовинско-правног пословања.

Приликом чина административне примопредаје, која је обављена 24. септембра 2018. године  у службеним просторијама Епархије, нови епископ Димитрије са захвалношћу је констатовао да је епископ Григорије, у свом деветнаестогодишњем архипастирском раду унаприједио живот Епархије. Том приликом, новоизабрани Епископ, посебно је истакао да је његов претходник унаприједио духовни живот повјерене му пастве, осврнувши се и на његов градитељски труд. Епископ захумско-херцеговачки Димитрије је Епархију захумско-херцеговачку примио на управљање у стању црквеног поретка и позитивног економског и имовинско-правног пословања.

Таблоид Курир преноси изјаву тенденциозног вјерског аналитичара Зорана Ињца који је обмануо јавност да је „Патријаршија на себе преузела некакве дугове Епархије захумско-херцеговачке које је за собом оставио владика Григорије…“

• Ти наводи су апсолутно нетачни, што је веома лако провјерљиво.

Таблоид Курир шири дезинформације о томе да је „посао Епархије са хотелијерством, пољопривредом и производњом вина пропао и да су „након одласка Владике Григорија трошкови остали Епархији захумско-херцеговачкој…“

• Винарија Тврдош једна је од највећих и најуспјешнијих винарија у Босни и Херцеговини, своја вина извози у преко 20 држава свијета. Позната је по производњи врхунских вина за која је добијала награде широм свијета, од којих издвајамо најважнију Златну медаљу на прошлогодишњем најпознатијем такмичењу вина Декантер у Лондону. О њеном успјеху говоре и званични позитивни финансијски резултати који су лако провјерљиви сваком физичком лицу, у надлежним пореским органима Републике Српске и БиХ.

• Хотел Платани један је од најљепших и најпознатијих хотела у Босни и Херцеговини.  Налази се у самом центру Требиња, познат по предивној грађевини, али и још љепшој тераси. Хотел Платани је од свог отварања до данас дао велики допринос развоју туризма у Херцеговини. У свом пословању, такође, остварује успјешне финансијске резултате.

Сва добит ових привредних предузећа улаже се у обнову наше Епархије. Подсјећамо да је у грађанском рату деведесетих година, на територији Епархије захумско-херцеговачке и приморске порушено, девастирано или запаљено 48 храмова и 2 манастира. На дан примопредаје у Епархији захумско-херцеговачкој евидентирано је 245 како обновљених тако и новоизграђених храмова, укључујући манастире, црквишта и капеле.