Daily Archives: 24. јуна 2019.

Недеља Свих Светих у Невесињу

Евхаристијским сабрањем началствовао је свештеник Зоран Илић уз саслужење свештеника Алексе Зубца, Данила Дангубића и Младена Чалије. Овом приликом вјерни у Невесињу су се опростили од оца Зорана који службу наставља у епархији диселдорфско – немачкој у граду Вупертал. У име заједнице у Невесињу отац Младен се захвалио оцу Зорану на пастирској служби, проповједима и свему што је урадио за цркву уручивши му као поклон Христову икону Пут у Емаус. Празновање је завршено уз послужење и пјесму у порти храма.

Отац Зоран Илић је рођен 20. 12. 1981. године у Требињу од оца Славка и мајке Стаке рођене Миловић. Рукоположен у чин ђакона 2. јануара 2007.год. на дан Светог Игњатија Богоносца од епископа ЗХиП г. Григорија у храму Светог Преображења Господњег у Требињу, а у чин презвитера 8. новембра 2007.год. на дан Светог великомученика Димитрија у храму Светог Вазнесења Господњег у Невесињу од истог епископа. Основну школу завршио је на Дивину (општина Билећа), богословију Светог Петра Цетињског на Цетињу а на Богословском факултету Светог Јована Богослова у Београду дипломирао је 2010.године. Ожењен Данијелом рођ. Живковић, има синове Јустина и Петра и кћери Фотину, Веру и Слободу.

Црква у Засаду прославила крсну славу – Сви Свети

У цркви у насељу Засад његово преосвештенство владика захумско-херцеговачки и приморски Димитрије служио је Свету архијерејску литургију поводом крсне славе ове светиње. Надлежни парох отац Никола Јанковић истакао је да само сабирање на светој литургији позив Светом Духу, који на све вјернике шаље благослов.

„Ми треба да добијемо Духа светога да би наш живот био освећење јер без њега нема живота, радости, мира и зато је благословен овај дан“, навео је отац Јанковић.

Он је истакао да му је веома драго што је литургију служио владика Димитрије и то у храму чија је изградња почела на данашњи дан прије три године.

„Овај храм се, прије свега, гради вјером парохијана, њиховим трудом, знојем, љубављу и није лако као што и читава историја нашега народа није једноставна и лака. И Христов пут је био пут голготе и страдања и једино тако, кроз голготски и пут жртве и љубави можемо задобити вјечни живот“, казао је Јанковић.

Храм у Засаду, према историјским изворима, порушен је 1482. године и налазио се око 30 метара јужније од постојеће цркве.

Извор:trebinjelive.info