Daily Archives: 28. августа 2019.

Празник Успења Пресвете Богородице – слава Манастира Тврдош

Уочи празника Успења Пресвете Богородице, славе Манастира Тврдош, служено је вечерње Богослужење са петохљебницом.
На сам дан Празника Свету  Литургију служили су свештеници наше и других епархија СПЦ,  уз присуство умировљеног епикопа Атанасија,  монаштва и свештенства  наше епархије, као и  великог броја вјерног народа, а нарочито дјеце. Послије читања Светог Јеванђеља, вјерном народу бесједом се обратио Владика Атанасије. Послије Св. Литургије услиједила је Литија, а затим се пред Храмом преломио славски колач. Добри домаћини приредили су трпезу љубави за све присутне.

Бесједа Владике Атанасија

Слава храма у Габели

На празник Успења Пресвете Богородице служена је Света Литургија којом је прослављена слава храма у Габели. Свету Литургију служио је надлежни парох чапљински јереј Марко Гојачић. Након Литургије и ломљења славског колача празновање је настављено у порти храма где су домаћини припремили Трпезу Љубави. Ове године прослављен је и јубилеј 155 година од изградње давне 1864, а такође озваничен је и почетак обнове ове велике светиње.

Велика Госпојина свечано прослављена у Турментима на Зубцима

Празник Успења Пресвете Богородице је слава храма у селу Турменти код Требиња. Тога дана служена је Света Литургија са почетком у 9 часова. Началствовао је протојереј – ставрофор Младен Жуловић уз саслужење архимандрита Исаие, игумана манастира Светога Георгија на Зубцима и надлежног пароха протојереја – ставрофора Бориса Бандуке. Присуствовао је велики број вјерника. Након Св. Причешћа у литији око храма читано је Свето Јеванђеље и помен парохијанима који су сахрањени у гробљу код храма. Послије благосиљања кољива и славског колача поздравном бесједом свим присутним обратио се протојереј-ставрофор Борис Бандука. Домаћини су за све присутне припремили трпезу љубави.