Daily Archives: 22. октобра 2019.

Литургија као заједничко дјело – искреност као начин дјеловања у заједници

У недјељу, осамнаесту по Духовима, о спомену Светих мученика Сергија и Вакха, у требињском Саборном храму, заједничким дјелом Благодарења – Светом евхаристијом началствовао је протопрезвитер ставрофор Никола Јанковић, уз саслужење требињског свештенства и вјерног народа Божијег.О плодоносном заједничком рибарењу са Христом и о Литургији, као заједничком дјелу у Христу, као и о начину дјеловања у заједници, послушајте у надахнутој бесједи оца Николе:

Славске свечаности у парохији трећој требињској

У недељу 20. октобра, на подручју парохије треће требињске служене су Свете Литургије у Срђевом Брду на Зубцима и Просјеку на Бобанима.
На Срђевом Брду, на остацима темеља цркве из средњег вијека, свечано је прослављен празник Светих мученика Сергеја и Вакхе. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа овога краја. У црквеном дому код храма Вазнесења Господњег у Коњском припремљена је трпеза љубави.
Остаци темеља цркве налазе се између засеока Дуба и Брежина. По називу брда и прислугама појединих породица ова црквица је била највјероватније посвећена светим мученицима Сергеју и Вакху.
У храму Воздвижења Часног Крста у Просјеку, Свету Литургију служио је јереј Милош Мандић уз саслужење вјерног народа. У току Литургије преломљен је славски колач и освећено славско жито. За све присутне добри домаћини су припремили послужење.