Daily Archives: 29. октобра 2019.

Празник Свете Петке у Саборном храму у Требињу

У недјељу 19. по Духовима, на Празник Преподобне мати Параскеве – Свете Петке  служио је Св. Литургију у храму Св. Преображења Господњег у Требињу високопречани протојереј-ставрофор Момчило Пејичић, коме су саслуживали пречасни јереј Вук Милишић из Ванкувера, пречасни јереј Мирослав Бошковић из Дубровника и свештенство Саборног храма. Црква је била испуњена вјерним народом који се сабрао око Св. Тајни Христових. Пастирском бесједом вјерном народ обратио се отац Момчило Пејичић.

Учешће наше издавачке дјелатности на сајму књига у Београду

Међународни београдски сајам књига, 64. по реду, под слоганом „Писмо = Глава“, ове године трајао је од 20. до 27. октобра и представио око 500 излагача од којих је 60 из иностранства.

Књижевник Милован Витезовић на отварању рекао је да је сајам књига врхунац прославе осам векова Српске Православне Цркве, српске књижевности и српске државности.

Почасни гост овогодишњег сајма био је Египат.

На сајму књига, осим издавача из Србије, учествовали су и издавачи из Босне и Херцеговине, Републике Српске, Русије, Хрватске, Црне Горе, Северне Македоније, Италије, Турске, Кине, Румуније, Ирана, Белорусије, Швајцарске, Марока, Алжира, Туниса, Немачке и Албаније.

На сајму је штанд имало и издаваштво наше Епархије Видослов. Представљени су нови (овогодишњи) бројеви 76,77 и 78 часописа Видослов, збирка пјесама монахиње Магдалине Речи и ћутње, као што је била изложена и „Патрологија“ умировљеног епископа ЗХиП Атанасија (Јевтића) и најновија књига епископа њемачког Григорија „Гледајмо се у очи“.

Значајно је и то да смо, између осталих издавача, поменути у рубрици култура једног од најтиражнијих дневних новина „Данас“ у тексту под називом „Тихи љубитељи књиге и посетиоци сајамских промоција“.

јереј Душко Шаровић

Слава храма у Биховима у Петровом пољу

У недељу 27. октобра прослављена је слава храма Преподобне мати Параскеве у Биховима (Петрово поље). Литургију je служио надлежни парох Душко Шаровић. Након светог Причешћа услиједила је литија, а затим је пред храмом преломљен славски колач. Након ломљења славског колача уприличена је трпеза љубави.