Daily Archives: 3. новембра 2019.

Позив на Јаковљеву литургију о Спомену Светог Апостола Јакова у Требињу

Позивајући све вјерне да узму учешће у Божанственом благодарењу древног антиохијског литургијског типа, обавјештавамо вас да ће на Празник Светог Апостола Јакова, у уторак, 5. новембра 2019. године, у требињском Саборном храму Светог Преображења Господњег, са почетком у 8.00 часова, хришћани Требиња и околних крајева служити Литургију Светог Апостола Јакова.
Литургија Светог Апостола Јакова припада Антиохијском литургијском типу. У богослужбеним изворима назива се Јерусалимском литургијом, повезујући се са заједницом, која је нарочито чувала спомен на Светог Апостола Јакова, првог Епископа Светог града Јерусалима. Као таква она се назива и древном Литургијом Јерусалимске Цркве – Мајке Свих Цркава. Настала у Јерусалиму, током четвртог века, ова Литургија затим из јерусалимске Цркве бива проширена на крајеве Антиохијске Патријаршије и преведена на сиријски језик.

Особа за културу и медије Епархије ЗХиП
Бранислав Рајковић, ђакон