Daily Archives: 27. децембра 2019.

Архијереји Епископског савјета СПЦ у Црној Гори у недјељу богослуже у Подгорици

Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски, Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије служиће заједно са Преосвећеним епископима, члановима Епископског савјета СПЦ у Црној Гори: будимљанско-никшићким Јоаникијем, милешевским Атанасијем, захумско-херцеговачким Димитријем, диоклијским Методијем и умировљеним захумско-херцеговачким Атанасијем, у недјељу, 29. децембра, Свету архијерејску литургију у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, са почетком у 8 часова.

Сутра засједа Епископски савјет СПЦ у Црној Гори

Поводом изгласавања дискриминаторног Закона о слободи вјероисповјести у Скупштини Црне Горе, у Подгорици ће сутра, 28. децембра, засједати Епископски савјет Српске православне цркве у Црној Гори у саставу: Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије, Епископ милешевски г. Атанасије, Епископ захумско-херцеговачки г. Димитрије, Епископ диоклијски г. Методије и Епископ умировљени захумско-херцеговачки г. Атанасије.

Сједница  Епископског савјета биће одржана након вечерње службе и молебана који ће се служити у Храму Христовог Васкрсења, са почетком у 18 часова.

У недјељу, 29. децембра, у 8 часова архијереји ће служити Свету архијерејску литургију у Храму Храму Христовог Васкрсења у Подгорици, након које ће бити прочитано и саопштење са сједнице Епископског савјета Српске православне цркве у Црној Гори.

Саопштење Епархије ЗХиП у вези са изгласавањем дискриминаторског Закона о слободи вјероисповијести у Црној Гори

Епархија захумско-херцеговачка и приморска, у вези са изгласавањем дискриминаторског Закона о слободи вјероисповијести у Црној Гори, а који се, тако, најдиректније односи и на дио ове Епархије у тој држави, и овим путем исказује подршку свим члановима Цркве Божије, изложеним овом најновијем гоњењу.

Тим поводом, позивамо све вјерне да учествују у богослужењима, која ће, у складу са ставом Епископског савјета Епархија Српске Православне Цркве у Црној Гори, бити служена и на подручју Епархије ЗХиП, почевши од суботе, 28. децембра, текуће године, када ће, од 9.00 часова у требињском Саборном храму, бити служена Света архијерејска литургија, предвођена Епископом Димитријем. Од 18.00 часова, сваког дана, до Празника Рођења Христовог, биће служено Вечерње богослужење са молебаном.

Ишчекујући, тако, изнова Празник Рођења Христовог, молећи се, волећи, надајући се и вјерујући, чекамо спасење Његово. Христос се роди!

Саопштење за јавност Епископског савјета Епархија Српске Православне Цркве у Црној Гори

Цетиње, 27.12.2019

Обавијештавамо све свештенство, монаштво и вјерни народ Митрополије црногорско-приморске, Епархије будимљанско-никшићке, Епархије милешевске и Епархије захумско-херцеговачке да ће се, поводом изгласавања дискриминаторног Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница који је по свему уперен против Епархија Српске Православне Цркве у Црној Гори, чиме је погребено право и правда у Скупштини Црне Горе, на свим храмовима, на свака два сата, звонити заупокојена звона до Божића и да ће после вечерњих служби бити служен Молебан Пресветој Богородици који се служи у невољама и искушењима која снађу Цркву Божију и њене вјерне.

Епископски савјет Епархија
Српске Православне Цркве у Црној Гори

Владика Методије говори о инциденту на Ђурђевића Тари

На мосту на Ђурђевића Тари полиција је синоћ, у току протеста против доношења закона о слободи вјероисповијести, искористила силу и повриједила неколико мирних вјерника који су протествовали против најаве доношења поменутог закона. Tом приликом лакше повреде је задобио и његово преосвештенство епископ диоклијски г. Методије. У општем метежу Владику и поједине вјернике су оборили на земљу и тукли прендрецима и ногама. О овом немилом догађају за слушаоце Радија Светигоре  говорио је Његово преосвештенство епископ диоклијски Методије.

Извор: Радио Светигора