Daily Archives: 9. јануара 2020.

Света Архијерејска Литургија у Бањалуци

Обиљежавање крсне славе Светог Првомученика и Архиђакона Стефана и Дана Републике Републике Српске, торжествено је почела Светом Архијерeјском Литургијом у Саборном Саборном храму Христа Спаситеља у Бањалуци, коју је служио Његова Светост Патријарх Српски Иринеј.

Његовој Светости саслуживали су Епископ бањалучки г. Јефрем, Епископ зворничко-тузлански г. Фотије и Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије и Епископ захумско-херцеговачки г. Димитрије, свештенство и монаштво СПЦ.

Његова Светост је у бесједи на Светој Архијерејској Литургији у Храму Христа Спаситеља између осталог казао: „Све пролази у овоме животу, али истина Свете вјере православне на којој су наши преци зидали своју историју, државу и културу остаје за свагда. Сила прође, али сила Божја – остаје за свагда у народу. Својима сам дошао и моји су ме примили како требује. Хвала вам!“ поручио је Патријарх Иринеј и додао да је данас свака сила нечастива дигла свој глас против Цркве Христове:

„Многи непријатељствују против Цркве Божје, али знамо из искуства да нико није добио битку против Бога и Цркве. Вјерујемо да ће и Република Српска, која је утемељена на вјери у Господа, одољети свим непријатељствима јер је Бог са нама. И ми да прихватимо ово страдање и трпљење као допуштење Божје да би се показала сила Божа у нашој вјери. Крст носити нама је суђено, вели велики Његош, а ми праведно страдамо и Господ нас неће оставити. Останимо чврсти у вјери, будимо уз Цркву нашу, будимо јединствени као народ, свој живот вежимо за Истину и Онога ко је побједио свако зло“, поручио је Патријарх Иринеј.

Прије Његове Светости, Преосвећени Епископ Јефрем је у поздравној бесједи упутио ријечи добродошлице и захвалности Патријарху Иринеју истичући да је слава посљедње што би Србима неко могао одузети.

Светој Архијерејској Литургији  присуствовала је предсједница РС, Жељка Цвијановић, Предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик, званичници Републике Српске, Србије и бројни вјерници.

Саборни храм Христа Спаситеља је био испуњен великим бројем вјерника, који су дошли да молитвено прославе празник Светог Архиђакона Стефана који су притом казали да је овај дан за њих веома значајан, а посебно за Републику Српску, која данас прославља свога заштитника.

Чтец Милош Бјелица

Празнична честитка за Владику Атанасија у Мостару

Другог дана празника Рождества Господа и Спаса нашег Исуса Христа, 8. јануара по новом а 26. децембра по старом календару, православна црква прославља и Сабор Пресвете Богородице. На тај празник, 1938. године, родио се умировљени владика епархије ЗХиП Атанасије Јевтић.

Погледајте какво изненађење га је сачекало у Мостару. : )

Владико, на многаја љета!

Божићни концерт у Мостару

У сриједу 8. јануара одржан је традиционални Божићни концерт у Мостару, у дому Херцега Стјепана Косаче. Концерт је био посвећен значајном јубилеју 800-годишњице аутокефалности наше цркве и исто толико година од оснивања наше епархије. Прије самог почетка уприличен је божићни пријем епископа ЗХиП г. Димитрија у Галерији краљице Катарине.

Концерт је отпочео светосавском химном, коју су отпјевали ученици из долине Неретве који похађају православну вјеронауку, уз помоћ другара из музичке школе „Свети Роман Мелод“ из Невесиња. Малишани су на најљепши начин отворили концерт запјевавши химну са галерије, са свијећама у рукама, док је у остатку сале био мрак.

Водитељи програма били су бањалучки глумци Бојан Колопић и Љиљана Чекић, који су након кратког филма о нашој епархији поздравили све присутне. Пригодну бесједу одржао је професор Милош Ивановић. Те вечери су сви били у могућности да сазнају и науче нешто више о епархији ЗХиП као и простору који она обухвата. Главни гост вечери био је Слободан Тркуља – музичар, инструменталиста, композитор и пјевач грленог и византијског пјевања. На самом крају концерта дјеца су отпјевала божићну пјесму „Звијезда се засја“, развеселивши госте својим гласовима, осмијесима и радошћу. Са благословом епископа Димитрија дјеци су подијељени пакетићи.

Мир Божји, Христос се роди!