Daily Archives: 23. фебруара 2020.

Отварање Православне читаонице „Прота Васо Медан“ у Чапљини

У недељу, 23. фебруара након Свете Литургије освећена је и отворена Православна читаоница која је добила име по првом пароху чапљинском Проти Васи Медану. Обнова просторије читаонице делом је финансирана уз помоћ Министарства културе Републике Србије и верног народа парохије. У читаоници се тренутно могу наћи дела и књиге из области теологије, историје и књижевности, а уједно ова просторија биће и седиште СПКД Просвјете Чапљина чије је оснивање у току. Такође ће послужити различитим пројектима и радионицама намењеним како деци тако и одраслима.

Кратка биографија свештеника Васе Медана

Прота Васо Медан рођен је 30.1.1873. године Мостару. Српску основну и стручну школу завршио је у Мостару, а богословију у Рељеву. Био је учитељ три године у српским школама у Градачцу и Коњицу, а свештеничком позиву службовао је пуних 25 година на парохији у Габели, чији је био и парох. Парохији је припадала и варошица Чапљина и 13 околих села, а бројила је 1910 године 2.533 православне душе. Прота медан заслужан је свештенослужитељ, те је 1909. године одликован црвеним појасом и унапређен за надзиратеља столачког протопрезвитерата, а 3. марта 1920. године произведен је у чин протопрезвитера, 12. септембра исте године одликован је краљевским орденом Св. Саве IV степена. Његовим заузимањем основане су српске земљорадничке задруге у Чапљини, Тасовчићима, Пребиловцима и Клепцима. У Kлепцима је отворена и српска народна школа 1904. године која је радила до августа месеца 1914. године. Трудом проте Медана украшене су цркве у Клепцима и Габели и саграђена је нова православна црква Вазнесења Господњег у Чапљини. Исто тако, његовим старањем унапређено је имовно стање црквене општине. За друштво Просвета радио је неуморно од њеног почетка 1902. године, па до своје смрти био као повереник или председниk пододбора у Чапљини. Био је члан Епархијског Управног и Просветног Савета у Мостару. Осим тога био је члан Великог Управног и Просветног Савета у Сарајеву од 1911 – 1914 године. За време Првог светског рата био је прогањан од стране аустријских власти, а нападом Аустроугарске на Србију терор према њему био је појачан. На Велеиздајничком процесу у Бања Луци 1915 – 1916 године осуђен је на шест година строге тамнице. Заузимањем Митрополита Петра и Атанасија Шоле ослобођен је 1917. године. Његово дело које је сачувано у рукопису и које се чувало у САНУ у Београду управо говори о патњама Срба у Чапљини и околним селима за време рата од 1914 – 1918. Тренутно се ради на превођењу тог рукописа које ће бити објављено следеће године поводом 100 година од смрти проте Медана. Прота Васо Медан преминуо је у Сарајеву 25 агуста ( 7.септембра) 1921. године. Сахрањен је у порти храма Вазнесења Господњег у Чапљини. У читаоници која носи његово име налази се и његовом руком потписано Свето Јеванђеље из 1900 године намењено за храм у Клепцима.