Daily Archives: 1. септембра 2020.

Састанак вјероучитеља

Пред почетак школске године, у Епархијском дому у Требињу, епископ Димитрије је сабрао вјероучитеље из своје епархије, новопостављеног координатора за вјерску наставу, о. Данила Бора, као и остале чланове Катихетског одбора, игуманију Павлу Ћузулан и о. Радивоја Круља, на заједнички састанак. У циљу  што бољег извођења вјеронауке, која ће  као и цјелокупни образовни систем у години која је пред нама, настојати да се прилагоди  мало другачијем моделу извођења наставе, услијед епидемиолошког ризика, разговарало се о адекватним наставним методама, новим уџбеницима за средње школе и изазовима у комбинованим одјељенима. Мати Павла је, умјесто редовног савјетовања у организацији РПЗ-а, које је ове године изостало, одржала предавање на тему кратких писмених провјера које се могу често практиковати на часовима, са нагласком на логичко повезивање наученог градива. Вјероучитељи су искористили прилику да подијеле своја искуства, али и недоумице,  у нади да ће, уз Божију помоћ, адекватно одговорити на изазове који им предстоје.

Вјероучитељица Миља Тупањанин

Саопштење за јавност Епископског савјета СПЦ у Црној Гори: Мир и народна слога су најважнији

Цетиње, 1. септембар 2020. г.

Будући да су се након изборног дана и синоћ многи грађани окупљали пред храмовима, обавеза нам је да још једном подсјетимо цјелокупну црногорску јавност да Црква не организује и не позива на ова окупљања нити на литије.

Најновија масовна окупљања каква су била широм Црне Горе су, нажалост, произвела и неколико инцидената, да ли због провокација оних који су изгубили власт или не, свеједно је, они су потпуно непотребни и штетни за све нас. Овакве врсте окупљања носе потенцијал насиља својственог претходној власти, од кога народ који је побједио треба да буде исцијељен, при томе не смијемо да заборавимо ни ризик који и даље постоји од ширења новог коронавируса.

Сви људи су браћа и сестре, јер смо сви синови и кћери једнога Бога, Творца свих и свега. У таквој братској и сестринској љубави треба да проводимо и ове постизборне дане, као, уосталом и све дане свога живота. Надамо се да је тај дух братске слободе и поштовања оно што је побиједило и што побјеђује.

Немојмо да заборавимо да смо сви, без обзира на идеолошко-политичку, националну или вјерску припадност браћа и као такви грађани ове земље имамо права на своје разлике. Сада као никада морамо имати на уму ријечи Светог Петра II Ловћенског Тајновидца које је у ослобођеној Црној Гори поновио краљ и господар Никола: ”Брат је мио, ма које вјере био”. Немамо, међутим, ни као Хришћани, ни као цивилизовани људи, права да другог мрзимо због тога што има ставове другачије од наших. Напротив, апостол народа Павле вели: “Носите бремена један другог, и тако ћете испунити закон Христов.” (Гал. 6, 2)

Промјена која се у Црној Гори догодила не смије да буде повод за ширење било какве нетрпељивости. Мир и народна слога су најважнији да сада дође до мирног формирања истински демократске власти, први пут послије 75 година. Ниједан интерес, нечија радост или незадовољство изборним резултатом нису разлог да се грађани на било који начин сукобљавају. Зато сматрамо да је најбоље да предстојећи дани протекну без било каквих масовних окупљања, да би се показало да је дошло до истинских промјена у Црној Гори и да би се омогућило задуженим да изврше праве људске промјене, јер неће бити лако вратити народу оно што му је одузето, исцијелити друштво од опаке корупције и саможивости и градити будућност свих на богољубљу и братољубљу.

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије
Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије