Daily Archives: 6. децембра 2020.

Бесједа владике Атанасија на празник Ваведења Пресвете Богородице у манастиру Добрићево

Сабрање, помен и сјећање – Света архијерејска Литургија, помен и присјећање на Митрополита Амфилохија у Требињу

И у Недејљу двадесет шесту по Педесетници, другу у Божићњем посту, хришћани требињског краја, сабрали су се у многим парохијским и манастирским храмовима, као и у централном градском храму Светог Преображења Господњег, гдје је Светом архијерејском литургијом началствовао Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије.

Вођени љубављу према Богу, а истовремено љубећи ближње као саме себе, вјерни су се нарочито трудили да, будући заједно, нарочито пазе једни на друге, настојећи да поштују мјере прописане ради сузбијања владајуће пандемије.

По читању 66. Зачала Еванђеља по Јовану – Прича о безумном богаташу, бесједио је протопрезвитер – ставрофор Александар Илић, а након заамвоне молитве, поводом четрдесет дана од упокојења, а на дан имендана блаженопочившег Митрополита Амфилогија, одслужен је и помен за покој душе овог јерарха, али и првојерарха и патријарха српског Иринеја, епископа Милутина и свих упокојених отаца, мајки, браће и сестара наших, а нарочито оних, који су се упокојили током још увијек трајуће пандемије.

Отпуштајући вјерне у миру, Епископ Димитрије, нарочито се присјетио личности и дјела Митрополита Амфилохија, на почетку, између осталог, рекавши: Данас је имендан Митрополиту Амфилохију, и ево, дао Бог да га он, ове године, слави на небу, са својим Амфилохијем Иконијским… Цјелокупно присјећање на Митрополита Амфилохија, изречено овим поводом, можете послушати у наставку:

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон