Daily Archives: 20. децембра 2020.

Будите као дјеца – Света архијерејска литургија у Мостару

У Недјељу двадесет осму по Педесетници, о спомену Светог Амвросија и преподобног Григорија Горњачког, а када, по обичају, у припремним недељама пред Празник Рођења Христовог, прослављамо и Дјетинце, хришћани Мостара сабрали су се на Божанственом благодарењу у Старој градској цркви Рођења Пресвете Богородице.

Сабрањем је началсвовао Епископ Димирије, захумско-херцеговачки и приморски, са мостарским и требињским свештенством, чтечевима и појцима.

Као што је Божија ријеч и данас благовијестила: да излазимо у сусрет једни другима, да излазимо на тај Сабор Христов.., и да се обратимо и будемо као дјеца да бисмо ушли у Царство Небеско
, реко је Епископ Димитрије, након Причешћа, отпуштајући вјерне у миру и честитајући празник свима, а нарочито дјеци.

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

Храмовна слава у Кочелима код Требиња

У недељу 20. децембра, прослављена је слава храма Свете великомученице Варваре у Кочелима код Требиња. Свету Литургију служио је протојереј – ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа. У току Литургије извршена је литија око храма и освештани су крсни хљеб и славско жито. У порти поред храма уприличено је славско послужење.Храм Свете Варваре који је обновљен и освештан 2019. године, према записима из Дубровачког архива, датира из 1488. године и један је од најстаријих православних храмова у Херцеговини.

Прослава Светог Николаја у Манастиру Тврдош

Поводом празника Светог Николаја, у Манастиру Тврдошу служенo је празнично вечерње са петохљебницом. На сам дан празника Светом Архијерејском Литургијом началствовао је умировљени Епископ ЗХиП Г. Атанасије, уз саслуживање игумана Михајла (Св. Архангела код Призрена), протојереј-ставрофор Николе Јанковића, јереја Александра Шмање, јеромонаха Порфирија, јеромонаха Павла, јеромонаха Антонија и јерођакона Теофила. Сестре  из манастира Бешке са острва на Скадарском језеру на челу са Игуманијом Фотином такође су узеле учешћа у служби. Након читања Светог Јевађеља бесједио је Владика Атанасије. У Светој Тајни Евхаристије су учествовали и бројни вјерници који су се овом приликом сабрали у Манастиру Тврдошу, да саборно прославе великог угодника Божијег Светог Николаја и да причешћујући се Животворним Тајнама Тијела и Крви Господње постану заједничари светих и пријатељи Божији. Послије освећења славског колача и жита, умировљени Владика Атанасије и данашњи свечар  заједно са три сабрата јерођаконом Теофилом, послушником Николом и послушноком Наумом позвали су народ на славску трпезу. Празновање Светитеља Божијег Николаја, настављено је у монашкој трпезарији славским ручком.