Daily Archives: 19. јануара 2021.

Теофанија у Требињу

„Гле, Јагње Божије које узима на себе гријехе свијета!“ (Јн 1:29) -ријечи су Јована Претече које су изговорене на данашњи празник, један од најстаријих празника у Цркви Христовој.

И ове године Света Теофанија прослављена је величанствено у Саборном Храму Преображења Господњег у Требињу. Литургијом је началствовао протојереј – ставрофор Младен Жуловић уз саслужење свештенства саборног храма и вјерног народа Требиња. У бесједи упућеној народу отац Младен је нагласио величину Господњу у којој Господ себе открива народу не у Риму, центру империје, и тадашње цивилизације, нити Јерусалиму, него у једном селу у Палестини на ријеци Јордан, одакле је Господ након крштења кренуо пут домостроја спасења.

Баш као и тада на Јордану, покрај Требишњице била је велика поворка људи, који су дошли да подрже око 100 пливача који су и ове године ушли у хладну Требишњицу и запливали за часни Крст. До Крста је први допливао млади Вељко Јовановић, којем је за тај подвиг додијељен златник и икона.

Теодор Симеуновић