Daily Archives: 25. априла 2021.

Сабрања вјерних у Ђедићима и Талежи код Требиња

У недељу пету Васкршњег поста, 18. априла 2021. године, служена је Света Литургија у храму Свете великомученице Варваре у Ђедићима. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј-ставрофор Борис Бандука уз саслужење вјерног народа из села Ђедића, Крњевића, Цицине и Кучића.

Поменути храм је стара средњевјековна црква, која је обновљена и проширена 1863. године. Непосредно уз храм Свете Варваре налази се велика некропола – од 65 средњевјековних гробница, од којих су многе украшене. Уз храм и околину препуну старина, које подсјећају на богату традицију и прошлост српског народа овог требињског краја, и данас је активно више села.

На празник Цвијети, 25. априла 2021. године, служена је Света Литургија у храму Свете великомученице Недеље у Талежи. У селу Талежи живе породице Шеро, Башићи, Игњатићи, Кољиврат и Геруни. Храм Свете Недеље, на основу градитељских карактеристика и усменог народног предања,  оквирно је датован на крај XV или почетак XVI вијека. С обзиром на вријеме подизања цркава у требињском крају, за које су утврђене године градње, претпоставља се да је ова црква грађена осамдесетих година XV вијека. Храм је у потпуности обновљен 2003. године.

„Осана!“ у требињској Цркви – Света архијерејска литургија на Цвијети

Радујте се свагда у Господу, и опет велим: радујте се! … Господ је близу! (Флп 4, 4-5)

На Празник Уласка Господа Исуса Хриса у Јерусалим – Недјељу палми – Цвјетну Недјељу, Црква требињска сабрала се међу палмама, дрвећем и цвијећем, у порти свог Саборног храма.

На овом Сабрању предстојао је Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије, са требињским свештенством, који је, по читању празничних зачала из Посанице Апостола Павла Филипљанима и из Еванђеља о Јовану, у својој бесједи указао на значај овог Празника.

А, након Божанственог благогодарења са усклицима: Осана! Благословен који долази у име Господње! и хвале, која је овом приликом Господу нарочито упућена из уста присутне дјеце и одојчади, вјерни су заједничарили и у наставку Свете литургије.

Представник Епархије ЗХиП за култуту и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон