Daily Archives: 26. априла 2021.

Цвијети у Мостару

У храму Рођења Пресвете Богородице у Мостару, на празник Цвијети служена је Света Литургија.

Све је било окупано празничном радошћу, сунцем, дјечијим осмјесима и пјесмом украшеном звуком звончића. Осврнувши се на прочитано Јеванђеље, отац Душко Којић нас је подсјетио на најважнију хришћанску дужност – да волимо и да се радујемо рекавши: „Свако јутро кад устанемо, треба да се опредијелимо да ли смо за Живот или за смрт. Ако смо се опредијелили за Живот, онда смо за Господа; ако смо се опредијелили за Живот, ми ћемо да се радујемо Животу и свједочићемо то сваким својим кораком. Из храма треба да одемо свједочећи Радост… Цвијети се прослављају у прољеће, кад све цвјета, кад се све буди, кад се отварају пупољци – кад све свједочи да је створено за живот. Тако треба да и ми попут те природе душу своју окренемо ка Господу и да радосно дочекамо Васкрсење Христово. Треба да свједочимо Живот тако што ћемо да љубимо једни друге, да пазимо једни друге, да волимо једни друге, да оправдавамо једни друге –а не да осуђујемо једни друге “

Причестивши се Светим тајнама, присутни вјерници су остали да заједничаре у порти Храма уз шољу кафе и разговора, свједочећи Живот.

Тијана Башић

Празник Цвијети прослављен у Манастиру Житомислић

Празник Христовог уласка у Јерусалим свечано је прослављен у Манастиру Житомислић. Литургију на којој је присуствовало мноштво вјерног народа служио је архимандрит Данило игуман манастира.

У проповједи након прочитаног јеванђеља нагласио је како описани догађаји  у јеванђелској перикопи нису тек историјски извјештаји нити протоколи већ догађаји који се дубоко односе на сваког од нас. Јеванђеље увијек говори мени, теби и сваком човјеку! Дакле васкрсли Лазар који сједи на вечери пред страдање и смрт Христову указује како смрт више неће имати завршну ријеч. Два догађаја са двије различите особе Маријом која излива миро на Господње ноге и Јудом који негодује такође потстичу на размишљање о нашем односу према Богу. Марија чини неуобичајену ствар која шокира не само Јуду већ и остале апостоле. Она излива скупоцјени мирис на ноге Христове и отире их својиом косом. Ово миро је било толико скупо да  се за тај износ могло исплатити три стотине радничких дневница. Јудин приговор би стога био у праву, могло се продати и помоћи сиромашним људима. Но, овдје се ради о искреним односима. Онај који је већ уговорио цијену којом ће продати Учитеља позива се  на бригу о сиромасима, хумонаст па и побожност. Марија пак понесена истинском љубављу и захвалношћу чини оно што осјећа, очигледно не мислећи ни како ће то изгледати у очима других људи нити колико је то смислено. Међутим, ријечима Христовим гдје год се проповеједа јеванђеље ево, говори се и о њој. Догађај славног уласка у Јерусалим је у ствари улазак Христов у  добровољно страдање. Пред нама је Велика седмица страдања у којој требамо да преживимо страдање, бол, остављеност и смрт којом нас је Христос искупио. Само онај који истински разумије и преживи Велики петак може истински разумијети и радовати се Васкрсу.