Daily Archives: 28. априла 2021.

ВАСКРС ЗА СВЕ: ДОБРОТВОР подијелио помоћ за сто породица у долини Неретве

Хуманитарно друштво ”Добротвор” из Мостара које дјелује при Српској православној цркви почело је данас велику хуманитарну акцију ”Васкрс за све” у којој је подијељена хуманитарна помоћ и васкршња јаја за око 100 породица.

Вриједни волонтери ”Добротвора” јутрос су кренули са подјелом пакета, те је из Владичанског двора у Мостару помоћ у току дана одвезена на стотину адреса у Мостару, Чапљини, Стоцу, Равном, Источном Мостару и Широком Бријегу.

Предсједник ”Добротвора” Мирко Лечић каже да ће за око 100 породица од Равног до Источног Мостара бити подијељена помоћ, хуманитарни пакети са прехрамбеним и хигијенским потрепштинама, те јаја, а вриједност акције је око 10. 000 марака.

Он додаје да су акцију финансирали мостарски Срби из дијаспоре које су организовали Брано и Александра Бошковић, затим Мостарац са београдском адресом Никола Дамјанац, а помогло је и Федерално министарство за избјегла и расељена лица са двадесет прехрамбених пакета, те Координација Срба Мостар и  парохијани из Мостара са својим прилозима колико је ко могао.

Лечић напомиње да друштво ”Добротвор” опстаје и ради уз помоћ добровољних прилога и кутија за хуманитарну помоћ које су постављене у храмовима у долини Неретве, те кроз цијелу годину настоји помагати онима којима је помоћ најпотребнија. ”У овим данима пред највећи хришћански празник требамо се сјетити свих оних који у овим тешким данима за цијели свијет требају нашу помоћ. Нисмо сретни што нам се број корисника од прошле године удуплао, чему је сигурно допринијела пандемија вируса корона, али смо срећни што постоје људи који имају слуха и љубави у себи да подрже овакву акцију”, казао је Лечић.

Волонтерке Бојана Анђелопољ и Драгана Муратовић истичу да сваке године учествују у организацији хуманитарних акција за празнике како би и људи који су сами или социјално угрожени осјетили радост празника и спознали да нису сами.

”Желимо да људима бар накратко вратимо осмјех на лице и да виде да нису заборављени и да могу рачунати на помоћ заједнице”, навела је Анђелопољ.

Драгана Муратовић наводи да ”Добротвор” често помаже људима којима је помоћ потребна и да за празнике нико није заборављен.

Један од корисника којима су волонтери данас покуцали на врата је Максим Буквић који живи сам. Недавно му је преминула супруга и каже да му посјета и помоћ значе јако много.

”Шта ми год треба идем у ‘Добротвор’ и они то одмах ријеше. Ја имам доста година и свега сам се нагледао у животу. Важно је да се помажемо и будемо при руци једни другима, да се не свађамо и не дијелимо. То је и најважнија порука за празнике”, каже Максим.

Извор: topportal.info

 

Да ли смо чули и испунили Атанасијев позив? – Милан Радуловић (1992)

Саосећајући као народни човек са судбином људи у тоталитарном режиму, јеромонах Атанасије истовремено се као хришћанин саживео са богоносном улогом српског народа у историји, са народним жртвовањем за православну веру и страдањима за њу. Уверен да жртве за веру и због вере не смеју остати заборављене у тами јама у које их је гурнула злочиначка рука, забетониране плитком, претрнулом и уплашеном савешћу живих потомака, поново покопане олаким и присилним заборавом њихове судбине, лишене хришћанског покајања злочинаца и искреног хришћанског опроштаја браће и сународника (а једино их је покајање и праштање могло васкрснути) – наш калуђер је кренуо на ходочашћа српским масовним гробницама: да опоје скривена и непозната гробља, да се распита чије су мошти у њима, ко је био човек који је тако неприродно и несрећно умро, ко онај ко га је тако нељудски послао и испратио у бољи свет. Резултате тих истраживања објавио је у књигама Од Косова до Јадовна и Великомученички Јасеновац – Усташка творница смрти: документи и сведочења. Јеромонах Атанасије први је међу српским свештеницима јавно, у земљи, на лицу места, служио опела и жртвама комунистичког терора. Заложио се да се и те жртве, као и оне усташке, идентификују, достојно сахране, упишу у живу књигу народног памћења и праштања.

Хришћанским приступом новијој српској историји јеромонах Атанасије је јасно открио шта би требало да буде морални императив савременика, живо духовно стремљење српског народа у овом часу: оживети у души жртве за веру, ликове наших новомученика, јер се тако продубљује и брани вера нас живих. Залагањем да се јаме отворе овај српски духовник није тежио да у нама пробуди национални инат и нове политичке размирице са потомцима и следбеницима злочинаца. Најмање то. Желео је јеромонах Атанасије да нас пред тамом n језивом хладноћом јама суочи са нашим сопственим моралним и историјским безданом у којем смо живели. Срљајући у празну и мртву будућност, српски народ је био у искушењу да заборави своју живу прошлост, своје темељне, вечне, општечовечанске, највише вредности. Брижни што је народ у опасности да изгуби своју христоликост, у којој је садржан и национални идентитет, наша Црква, свештенство, монаштво, верујући део наше нације, желели су да се пред јамама, тим симболима наше судбине у новијој историји, тргнемо не само биолошким инстинктом самоодржања, већ и да се пробудимо духовним осећањем стида, греха, богобојажљивости. Да оживимо жељом за покајањем и праштањем. Да ли смо тај позив чули, услишили и испунили? Јесу ли трудови јеромонаха Атанасија, уграђени у наше буђење, плодоносни, награђени, благословени; јесу ли његова надања у нас остварена? Јесу ли злоупотребљена? криво схваћена? На ова питања у садашњем часу нису могућни истинити одговори…

Световна интелигенција са симпатијама је прихватила и пратила упорну борбу јеромонаха Атанасија да се скине клевета са имена владике Николаја Велимировића, да се истином о његовом животу и националном раду развргне настрана, неправедна, из политикантских разлога успостављена симетрија између владике Николаја и надбискупа Алојзија Степинца. Међу нашим свештенством у земљи он је вероватно највише допринео да се српској књижевности врати један од њених класика, култури један од највећих теолога који је Српска црква одгајила, а верујућем народу мошти његовог новог светитеља.

Овим и другим јавним активностима јеромонах Атанасије је показао да има живу интуицију којом схвата шта су најпречи и неодложни национални задаци и циљеви садашњег времена; да има храбрости да се за те циљеве заложи и интелигенције да их оствари упркос привременим неприхватањима и несхватањима, изазваним можда привидно преурањеним истицањем тих циљева.

Атанасије је од оних монаха који се не боје учешћа у конкретним друштвеним збивањима, од оних богослова који актуалан историјски ток могу да осветле духом Вечности, од оних свештеника који умеју да веру распростране у народу, да открију и у свом времену успоставе јединство вечне и универзалне православне догме и непоновљивог, увек новог реалног живота. Кад говори о историјским или политичким темама, он уме да говори и као историограф и као политички делатник, али се и у таквом говору увек осећа тон, став и доживљај једног духовника, ученог теолога и народног свештеника. А ако су тај тон, став и доживљај у говору понекад пригушени и померени у други план, у практичним делима су вазда јасни, видљиви као дан. Једно од таквих дела је и одлука владике Атанасије да из Банатске пређе у Захумско-херцеговачку епархију. У тој одлуци приљубиле су се једна уз другу жудња монаха да са Христом у себи и испред себе буде с народом у најтежим временима и најгорим приликама, и херојски идеал нашег патријархалног човека и епског менталитета: да ваља „и на страшном мјесту постојати”.

И јавним ангажовањем и теолошким списима владика Атанасије Јевтић стално изнова покушава да покаже, докаже и упозори: да је наш епски менталитет, у свом чистом и изворном виду, надахнут, проткан хришћанском вером, да је христијанизован, и да је православље централна, најмоћнија струја наше патријархалне и епске културе, темељ националног идентитета. У личности и деловању овог богослова увек се осећа јединство, хармонично садејство универзалне хришћанске духовности и конкретног народног животног и историјског искуства, хришћанске и епске свести, српског патријархалног и хришћанског морала. Стога савременици у личности владике Атанасија виде и великог духовника, готово хришћанског мистика, и обичног народског човека.

Између националног и културног ангажмана владике Атанасија Јевтића, на једној страни, и његових теолошких студија, расправа и огледа, на другој, на први поглед нема неке чвршће везе – јединствене теме, на пример – која би ове две сфере духовног живота и рада повезала у органско јединство, у конзистентно животно дело и целовит духован став. Има чак мишљења да су ове две области Владичиног деловања међусобно неусклађене, готово супротстављене, и да његов друштвени и национални ангажман иде на штету богословско-философског рада, ако не друкчије а оно тиме што пажњу и енергију одвлачи од основног позвања за које је др Атанасије Јевтић изузетно надарен, и у којем без сумње може највише дати. Овакво мишљење, ипак, у основи је врло површно и погрешно, као што је и утисак о не-јединству националног и теолошког, практичног и теоријског рада само привид. Јер, иако тематски и методолошки разнородни, ова два вида духовног рада имају јединствену општу функцију: и националним акцијама и теоријско-теолошким списима владика Атанасије жуди да у души српског човека и у непосредној друштвеној стварности српског народа угради, утврди и оснажи Христову науку, Његову веру, духовност, етику. Уз то, ове две области духовног живота нису повезане само јединственом функцијом него и јединственим ставом и јединственим персоналним сензибилитетом и темпераментом: и у националним акцијама и у теолошким списима др Атанасије Јевтић тежи да своје ставове искаже јасно, отворено, безрезервно, крајње искрено, логички уверљиво, реторички убедљиво, емоционално спонтано и живо. На крају, методологија православног богословља темељи се на постулату да између човековог свакодневног живота у свету, с људима, и живота у Христу, као ни између „практиковања хришћанских врлина” и интелектуалног рада нема граница – јер је људско биће целосно, а свака људска егзистенција непоновљив органско-духован космос. Стога и богословска умовања нису самосврховита и самосмислена, него су у функцији духовног преображења личности и непосредне егзистенције.

Православље је један наглашено прагматичан духован доживљај егзистенције, доживљај који је у функцији човекове личности и живота а не у функцији знања ради знања, или у функцији неке апстрактне истине и апсолутног сазнања. Та специфично прагматична димензија православне духовности представља истовремено границу између православља, на једној страни, и гностицизма, метафизике и философије, на другој.

У својим списима др Атанасије Јевтић у први план истиче два момента, два мотива, две духовне визије садржане у православној философији живота. Прво, он снажно наглашава величину човекове слободе и значај човекове слободне воље у прихватању Бога. Друго, на готово свакој страници својих списа варира, образлаже, дочарава став: да је основни унутрашњи садржај вере у ствари љубав и одговорност. Божја љубав према човеку и човекова љубав према Исусу Христу, према конкретном и живом човеку, према свакој људској личности, према животу и свету. И одговорност пред божанским потенцијалима сопственог бића и сопствене реалне природе, пред унутрашњом светлости личности, пред личним чежњама за правдом, добротом, срећом, за првотном невиности и наивности, за срећним дететом у себи.

Кроз списе владике Атанасија Јевтића читалац се непрестано креће између висина пишчевих интелектуалних узлета и дубина његове хришћанске вере.

Милан Радуловић (1992)

Јеромонах Атанасије са Десанком Максимовић и књижевницима