Daily Archives: 2. маја 2021.

Васкрс у Невесињу

Празник Христовог васкрсења у невесињској црквеној заједници прослављен је торжествено. У свете и велике дане који претходе незалазном осмом дану у Саборном, кифиноселском и биоградском храму читана су страсна јеванђеља, а на велики петак многобројни вјерници поклонили су се светом гробу Спасовом.

На сам дан празника Васкрсења Христовог, Свету Литургију у централном храму Невесиња и околине предводио је старјешина храма јереј Младен Чалија уз саслужење локалног свештенства и вјерника. Светој чаши приступила је већина народа који је након благослова и отпуста наставио да празнује празник који је свему што радимо дао смисао и поново човјеку вратио изгубљено рајско стање.

Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!

Васкршња Радост у Мостару

Данас се сва твар весели и радује јер Христос Васкрсе и ад се уништи.“

„У хришћанском животу нема ништа аутоматски, нема ништа магијски, него је увијек човјек, његово срце, његова слобода – а на другој страни је васкрсли Христос који даје своју благодат, али ономе који хоће и који се труди!“ (владика Димитрије, o Васкрсу у  Мостару, 2021)

На празник Васкрсења Христовог у Старој цркви у Мостару са почетком у 5.30ч служено је Пасхално јутрење са Светом Литургијом у наставку.
На овом Сабрању предстојао је Епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитријеа саслуживали су отац Радивоје Круљ, отац Душко Којић и ђакон Павле Ратковић – скупа са својим вјерним народом. На овај Празник над празницима владика Димитрије рукопроизвео је вјероучитеља Његоша Вељанчића у чин чтеца. Сабрани народ се причестио Светим тајнама, те заблагодарио Господу свједочећи истинску радост најљепшим ријечима у којима је садржан сав смисао наше вјере: Христос васкрсе – Ваистину васкрсе!

Мати Павла: Христос Васкресе! Опростимо једни другима и очистимо срца! (АУДИО)

„Недавно сам чула да на велики четвртак не ваља узимати конац и иглу у руке. А ми у манастиру читав дан смо шиле прекриваче за Васкрс. Шта нам ово говори? Да много људи више воли да иде лаганијим путем и прихвати паганство, умјесто праве истинске вјере у којој је помоћ ближњем, чисто срце, пост и молитва значајнија од тога хоћете ли узети иглу и конац или маказе на велики четвртак или петак“, објашњава нам мати Павла, игуманија Манастира светих Петра и Павла.

Мати нам је причала о значају Христовог васкрсења, обичајима на овај највећи хришћански празник, о значају поста и одвикавања од лоших дјела и навика али и ријечи.

Између осталог, приближила нам је како се у манастиру прославља Васкрс, како сестре у овој православној светињи су радосно обојиле око 300 јаја које су подјелиле на јутрошњој литургији, али и подсјетила на сам развој манастирског комплекса посљедних година.

Васкршњу емисију „У сретање празнику“ припремила Сунчица Пешић.

Извор: Радио Требиње

Свети Вукашин – Фондација Епархије ЗХиП: Велика васкршња акција за социјално угрожене породице

Свети Вукашин – Фондација Епархије ЗХиП организовала је велику васкршњу акцију “Радост Васкрса“, у оквиру које су подијелили 44 прехрамбена пакета и платили рачуне за струју за социјално најугроженије појединце и породице нашег града.

Захваљујући доброчинству бројних појединаца, колектива и предузећа из Требиња, источне Херцеговине, Републике Српскe и иностранства, наши суграђани у стању социјалне потребе даровани су свјежим и обојеним јајима, печењем, сувим месом, питама, колачима, воћем и поврћем и другим уобичајним намирницама у духу прославе најрадоснијег хришћанског празника.

„Радост је стање духа! Нема радости тамо гдје се даје, а очекује се нешто за узврат. Нема радости тамо гдје се прима, а не благодари се. Васкршњи дар смо уручили за 44 породице, с тим да смо четири породице помогли плативши им рачуне од струје. Жеља нам је била да на њиховим трпезама буде исто што и на нашим. Хвала добрим људима који су својим прилогом помогли да у оволикoм обиму буде овај Васкршњи дар“, наводе из ове Фондације.

Они додају да су се у хуману акцију, поред осталих, укључили и наши суграђани који живе од рада на селу и самохрана мајка троје дјеце, којима су такође помогли.

Женски чланови Фондације били су задужени за припрему сланих и слатких делиција и декорацију васкршњих пакета, које су мушки чланови подијелили социјално угроженим породицама.

Извор: Радио Требиње

Побожно весеље Цркве требињске – Пасхално јутрење и литургија у требињском Саборном храму

Дођите на нови род Винограда, на побожно весеље, посебан је дан Васкрсења; уђимо у заједницу Царства Христова, појући му као Богу у вијекове!

Подсјећајући се ових ријечи осме пјесме пасхалног канона и током богослужења и у посланици Његове Светости патријарха Порфирија, која је овом приликом прочитана вјернима, Црква требињска сабрала се управо на побожном пасхалном весељу, прослављајући посебни Дан Васкрсења, појући Богу.

Пасхално јутрење у требињском саборном храму служено је од пет часова ујутро, а у наставку, у порти овог храма служена је Света пасхална литургија, на којој је предстојао старјешина ове цркве, протопрезвитер – ставрофор Младен Жуловић, уз саслужење презвитера, ђакона, појаца, чтечева и вјерног народа ове Зејденице.

Христос васкрсе – заиста васкрсе!

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон