Daily Archives: 3. маја 2021.

Свијетли дан на мјесту свијетлом – Света архијерејска литургија у Пребиловцима

У Васкрсни, Свијетли понедјељак, у свјетлости Празника и осунчаности Храма Васкрсења Господњег у Пребиловцима, освећујући простор и вријеме и благодарећи Васкрслом Христу, Његовом Оцу и Духу Светоме, сабрало се свештенство, монаштво и вјерни народ Епархије захумско-херцеговачке и приморске, са Светим мученицима пребиловачким и херцеговачким.

На овом Божанственом и свијетлом благодарењу предстојао је Епископ наше Домаће цркве, Димитрије. По читању еванђеоског зачала, а прије причешћа Хљебом Живота и раздијељења славског хљеба и жита, надахнуту бесједу изрекао је архимандрит Данило, игуман Манастира Житомислић.

Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон

фото: Радован Дангубић

Прослава Васкрса у Хуму и Ђедићима

Празник Васкрсења Христовог свечано је прослављен у селу Хум. Пасхално вечерње служио је протојереј-ставрофор Борис Бандука, уз саслужење вјерног народа овога краја. У току су завршни радови на обнови храма Рођења Пресвете Богородице у Хуму чије се освећење планира на дан храмовне славе. На Васкршњи понедељак у храму Свете великомученице Варваре у Ђедићима служена је Света Литургија.

Васкрс у Манастиру Житомислић

Ове године  у Манастиру Житомислић због полицијског часа који је на снази на  територији Херцеговачко-неретванског кантона богослужења на Васкрс служена су у другачијим терминима него ранијих година. Јутарњој служби у поноћ ове године присуствовало је само братство манастира. Света литургија пак, служена је у 9.00 сати. Ове године се на литургију окупило велико мноштво вјерног народа из Мостара и околине као и гостију који су за празнике дошли из различитих крајева наше и сусједних земаља.

Васкрс у Коњицу

У гробу тјелесно, у аду душом као Бог, у рају са разбојником, и на престолу био си, Христе, са Оцем и Духом, све испуњавајући, Неограничени.

Празник Васкрсења Господа Исуса Христа – Васкрс, свечано је прослављен у Коњицу. Након опхода око храма прва звона су објавила Христово Васкрсење. Свету Литургију служио је парох коњички јереј Дејан Грчић уз присуство вјерног народа.

Важно је истаћи значај Васкрса као празника гдје се сви сабирамо око Чаше Господње, и тиме свједочимо да смо жива заједница која остаје и опстаје на овим просторима.

Христос васкрсе – Ваистину васкрсе!