Daily Archives: 17. маја 2021.

Недеља Мироносица – мала слава у Манастиру Житомислић

Житомислићка Благовјештењска обитељ рушена и обнављана је  више пута. Чудесним околностима свако њено обнављање и освештање бивало би у Недељу Мироносица. Након Другог свјетског рата 1967. Његова Светост Патријар Герман осветио је манастирски конак и установљена је светковина овог празника као друге манастирске славе. Године 2002. прва литургија на темељима порушене црквек коју је служио тадашњи епископ захумско Херцеговачки г. Григорије и почетак обнове Манастира, када је архимандрит Данило постављен за игумана била је у Недељу Мироносица. Потом велико освећење обновљеног манастира и почетак светог Архијерејског Сабора којим је началствовао блажонопочивши Патријарх Павле 15. Маја 2005. сасвим случајно било је опет у Недељу Мироносица.

Ове године литургију на овај празник служио је игуман Данило који се након јеванђеља вјернима обратио беседом.  На литургији је веома складно одговарао хор Свети краљ Милутин из Невесиња.

Недјеља Мироносица у требињској Цркви

У Недјељу Мироносица у требињској Цркви, сабраној у Храму Преображења Господњег, на Светој литургији началствовао је презвитер Милан Стањевић уз саслужење требињског свештенства, у Христу ђаконства, појаца, чтечева и вјерног народа.

Први пут под вођством новог диригента Милисава Сукоњице, одговарање вјерних на Литургији предводио је Хор „Свети Василије Тврдошки и Острошки“, који при требињском Саборном храму дјелује више деценија, а који је овим поводом, у прву Недјељу по Спомену Светог Василија прославио своју Славу.

По читању недјељног зачала из Еванђеља по Марку, бесједио је отац Милан Стањевић, а отпуштајући вјерне у миру, наглашавајући значај требињског хора и честитајући Славу обратио се отац Младен Жуловић, старјешина Саборног храма.
Представник Епархије ЗХиП за културу и медије,
Бранислав Рајковић, ђакон