Daily Archives: 15. јуна 2021.

Недјеља Светих отаца Првог Васељенског сабора у Мостару

Недјеља Светих отаца 1. Васељенског сабора била је посебно свечана у Мостару. Наиме, након обиласка великомученичких Пребиловаца и Житомислића, у госте су нам дошли свештеници, вјероучитељи и ђаци који похађају православну вјеронауку у Бару у Црној Гори.

Свету Литургију служио је протојереј – ставрофор Слободан Зековић архијерејски намјесник барски уз саслужење свештеника из Бара протојереја Љубомира Јовановића, јереја Александра Орландића и Николе Радовића, као и домаћина протојереја – ставрофора Радивоја Круља, уз молитвено учешће вјерног народа из Бара и Мостара.

У бесједи након прочитаног јеванђеља јереј Никола Радовић нагласио је колико су значајни имали Свети Атанасије Велики, Свети Николај Мирликијски и други Свети Оци 1. Васељенског сабора због одбране праве вјере од александријског ђакона Арија и осталих јеретика.

Након причешћа Тијелом и Крвљу Господа нашег Исуса Христа, протојереј – стафрофор Слободан Зековић захвалио се домаћинима на Аврамовском гостопримству и том приликом Старој цркви као поклон уручио икону заштитника града Бара, првог српског краља, Светог Јована Владимира. Такође, и домаћини су гостима уручили поклоне, књижице које говоре о историји светосавске епархије Захумско – херцеговачке и приморске, а дружење је настављено у гостопримници и порти Старе цркве.

Његош Вељанчић, вјероучитељ

Слава храма Вазнесења Господњег у Дубочанима

У Недјељу по Вазнесењу Господњем 13. јуна 2021. године, храмовна слава у Дубочанима прослављена је свечано уз сабрање великог броја вјерног народа. Свету Литургију  служио је парох јереј Данило Боро. Послије литије пререзан је славски колач. Домаћин славе за ову славску прилику било је братство Јанковића на челу са Дарком Јанковићем, а следеће године домаћини ће бити Анђелићи.