Daily Archives: 12. јула 2014.

Слава Петропавловог манастира – Павлова пећина

Вјерници из Требиња у вечерњим сатима посјетили су Павлову пећину, гдје је служено вечерње. Постоји више народних легенди у вези са пећином, а према давном предању, у ову пећину је долазио свети апостол Павле, због чега је и добила име. Он је, кријући се од римске власти, у овој пећини покрштавао народ. Традиционално се сваке године у пећини, на Петровдан, окупља велики број вјерника, уз присуство свештеника који обавља службу. Ове године вечерњу службу служили су јеромонах Димитрије и о. Вељко Ковач, уз присуство о. Николе Јанковића, монаха и монахиња Тврдоша, Данића и Петропавловог манастира, као и великог броја вјерника, посебно дјеце.

фото: К. Бановић

Петровдан у Глушцима

У селу Глушци надомак Метковића прослављена је храмовна слава Св. Апостола Петра и Павла. Свету Литургију служио је парох Чапљински јереј Марко Гојачић уз саслужење пароха Метковачког јереја Бориса Чоловића. Литургијско славље почело је крштењем Александра Цупарића, који је пето дијете у породици Драгана и Слађане Цупарић.
Послије Литургије и литије око храма преломљен је славски колач, а славље је настављено у парохијском дому свечаним ручком који су припремили мјештани овог села. Нашем слављу поред вјерника окупљених из разних мјеста присуствовао је градоначелик града Метковића г. Божо Петров са својим сарадницима, као и вијећници СНВ града Дубровника.

Петровдан у Љубомиру

У суботу на Петровдан 12.07.2014. године у храму који се налази у засеоку Баре, крсну славу Светих Апостола Петра и Павла свечано су прославили мјештани села Подвори у Љубомиру. Свечаност је почела окупљањем вјерника уочи празника и вечерњим богослужењем, а настављена сутрадан на сам дан празника Светом Литургијом коју је служио парох јереј Данило Боро. После литије око храма је освештано славско жито уз ломљење колача. Уприличена је и трпеза љубави коју је припремила породица Јаничић, а као што се већ убичајило уз здравицу Јаничићи су предали барјак породици Кашиковић која преузима улогу домаћина славе за следећу годину.

Еп. Григорије – Бесједа на Петровдан

Слава ПетроПавловог манастира

У суботу, 12. јула 2014. год., Петропавлов манастир је прославио своју славу. Свету Архијерејску Литургију служио је Владика Григорије уз саслуживање свештеника наше Епархије. У оквиру Литургије обављена је и Св. Тајна Крштења у којој је крштен слуга Божији Петар. На Св. Литургији је пјевао хор Св. Серафима Саровског из Зрењанина. Св. Чаши је, као и увијек на овај дан, приступило више стотина причасника, који су се причешћивали из више путира. Након тога су вјерни у свечаној литији уз појање тропара извршили опход око манастирске порте. По повратку, испред храма Св. Ап. Петра пререзан је славски колач, приликом чега се присутнима обратио Вл. Григорије. Сестринство Манастира припремило је за све славску трпезу.

Бесједа Еп. Григорија