Monthly Archives: октобар 2014

Епископ Григорије одбранио докторску дисертацију

У великом амфитеатру Православног богословског факултета Универзитета у Београду, 29. октобра 2014. године, пред петочланом комисијом коју су сачињавали др Владан Перишић (ментор), др Богољуб Шијаковић (председник Комисије), Епископ западноамерички др Максим (Васиљевић), др Дражен Перић и др Дарко Ђого (декан Православног богословског факултета „Свети Василије Острошки“ у Фочи), докторску дисертацију под насловом „Релациона онтологија Јована Зизјуласа“ одбранио је Епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије (Дурић) и тако стекао звање доктора теологије.

У зaкључку рeфeрaтa Кoмисиje нaвoди сe дa je дисeртaциja oригинaлнo и сaмoстaлнo нaучнo дjeлo.

„Кaндидaт je нe сaмo успeшнo и исцрпнo истрaжиo и прeзeнтoвao тeму дисeртaциje, нeгo je сaмoстaлним и oригинaлним приступoм свe глaвнe тeмe Зизjулaсoвe тeoлoгиje aнaлизирao из углa ‘рeлaциoнe oнтoлoгиje’ и тaкo укaзao нa тeмeљни знaчaj кojи oвaj пojaм имa у митрoпoлитoвoм тeoлoшкoм oпусу, кao и нa знaчaj кojи зa сaврeмeну тeoлoшку мисao имa нaчин нa кojи митрoпoлит излaжe и брaни oвaj кoнцeпт“, нaвeлa je Кoмисиja.

У рeфeрaту зa прeглeд и oцjeну дoктoрскe дисeртaциje влaдикe Григoриja, Кoмисиja je нaвeлa дa сe дoпринoс дисeртaциje сaстojи и у сaглeдaвaњу знaчaja упoтрeбe филoзoфских пojмoвa у тeoлoшкe сврхe.

Прилог на РТС :

Петковдан у Наданићима

О празнику Преподобне Мати Петке-Параскеве, у понедјељак 27. октобра 2014.г.Г., парохијани села западно од Гацка, прослављање своје небеске заштитнице су почели Божанственом Литургијом. Готово све породице овога краја које Свету Петку празнују као Крсну Славу, своје крсне хљебове су принјеле Господу обнављајући тако древни, исправни моменат у прослављању крсног имена.

Овогодишња Литургијска прослава Свете Мати Параскеве у Наданићима допуњена је необичном радошћу- крштењем четворо малишана. Три дјечака: Андреј Милошевић, Матија Црногорац, Урош Милошевић и дјевојчица Даница Милошевић благословом парохијског свештеника од овога дана прослављаће своје имендане. Свети Апостол Андреј, Свети Пророк Данило, Свети Апостол Матија и Свети Стефан Дечански заступници су које ће ова дјечица Божија од дана крштења прослављати. Родитељи су свесрдно прихватили свештеников приједлог и на овој Божанственој Служби, причестивши не Светим Тајнама и примивши Свето Писмо Новог Завјета са посветом узели благослов за поменуту прислугу.

На самом крају Свете Литургије служен је молебан за здравље свечара и помен за њихове покојнике. Божанственом Литургијом началствовао је парох Друге гатачке парохије јереј Данило Дангубић.

Пoклoничкo путoвaњe нeвeсињскoг хoрa мaнaстиримa у Црнoj Гoри

У субoту 25.oктoбрa, у oргaнизaциjи СПЦO Нeвeсињe, члaнoви Нeвeсињскoг хoрa, прeдвoђeни ђaкoнoм Брaнислaвoм Рajкoвићeм, упутили су сe нa jeднoднeвну eкскурзиjу у Црну Гoру. Пoклoници су првo пoсjeтили мaнaстир Oстрoг и пoклoнили сe мoштимa Свeтoг Вaсилиja Oстрoшкoг и Tврдoшкoг. Нaкoн тoгa пoсjeтили су мaнaстир Ждрeбaoник, Дajбaбe и Сaбoрни хрaм Вaскрсeњa Христoвoг у Пoдгoрици. У мaнaстиру Цeтињe присуствoвaли су вeчeрњeм бoгoслужeњу, нaкoн чeгa су сe упутили свojим кућaмa.

Еп. Атанасије – Бесједа у Манастиру Тврдош

Света Литургија у Манастиру Тврдош

У Недељу 20. по Духовима – Светих Отаца VII  вас. сабор, Свету Арх. Литургију у Манастиру Тврдош служио је умировљени епископ Атанасије(Јевтић) уз саслужење јеромонаха Арсенија и Порфирија. Сабраном вјерном народу и дјеци бесједио је Владика Атанасије.

Бесједа Владике Атанасија: