Евхаристијским сабрањем завршен Четврти годишњи симпосион „Теологија у јавној сфери“

У Недјељу тридесетседму по Педесетници, на Празник Света три Јерарха, јерарси са народом Божијим, наше епархије захумско-херцеговачке и приморске, наше и других помјесних Цркава, окупили су се у требињском Преображењском храму на Евхаристијском сабрању, којим је началствовао епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије, чиме је завршен Четврти годишњи симпосион „Теологија у јавној сфери“, а у организацији новооснованог Центра за философију и теологију Требиње.

Током четири дана овог својеврсног фестивала, јавне свечаности науке и умјетности, поред дискусија, које су се бавиле неким од актуелних тема: „Саборност и јединство Цркве у XXI вијеку уз осврт на Критски сабор“, „Европа на раскршћу: криза и будућност европског идентитета“, „Страх и слобода“, „Мјесто и улога жене у Цркви и друштву“, отворене су и двије изложбе: изложба слика Бранка Радуловића и изложба фотографија под називом „Романови – царско служење“, представљене су двије свеске „Патрологије“ епископа Атанасија Јевтића, приказана је и представа „Седам“ режисера и продуцента Хеде Краиц Серген, а одржано је и предавање др Панделиса Калаидзидиса „Православље и модерно доба“. Учесници, посматрачи и пратиоци симпосиона били су бројни теолози и други научници, умјетници, клирици и лаици, ученици и студенти са својим професорима, бројни штампани и електронски медији, радио и телевизијске куће, локалне и регионалне.

Овај јединствени скуп окупио је људе са разних простора на једном мјесту, утицаји разних временских периода разматрани су у једно исто вријеме, мноштвом научних приступа и умјетничких израза обрађена је једна по једна тема, различита и супротстављена мишљења тежила су једном – истинитом, разноврсна очекивања испуњена су у једном догађају.

Бесједе на Св. Литургији

Еп. Атанасије