Завршен 7. Васкршњи фестивал „Кол`ко снаге хумска земља има“ у Невесињу

У препуној Спортској дворани „Невесињка“ у петак 18. маја 2012. године одржано је финално вече 7. Васкршњег фестивала српске изворне и народне песме „Кол`ко снаге хумска земља има“.  Фестивал траје месец дана, т.ј. од Васкршњег понедељка (16. априла),  када је одржано прво од четири квалификационих и полуфиналних вечери, у којима је наступило близу сто такмичара из свих крајева Херцеговине и Републике Српске. Финално вече је отворио Председник Скупштине општине Невесиње г. Момчило Шиљеговић, а програм је водила шармантна екс мис БиХ, невесињка Тања Вујичић.

У финалу је наступило 32 кандидата у две категорије. Учеснике је оцењивао стручни жири на челу са Љубишом Павковићем, чувеним хармоникашем и дугогодишњим шефом народног оркестра РТС. Поред Љубише, чланови жирија су били Тања Лаловић – проф. музичке културе ОШ „Љутица Богдан“ из Калиновика, и Милена Рајовић, наставник солопевања (МШ „Свети Роман Мелод“-Невесиње) из Требиња.

По речима Љубише Павковића, сви кандидати који су учествовали у финалу су победници, јер су показали раскошан музички таленат. Похвалио је што деца и омладина јако лепо уживо певају српске изворне народне песме, а о најбољима су заиста одлучивале нијансе.

Најбољи такмичари по оцјени стручног жирија у старијој категорији су:

1.      место – Јелена Поповић (Требиње), и награда у износу од 1000 КМ;
2.      место – Милица Бејатовић (Гацко), и награда у износу од 600 КМ;
3.      место – Ђурђица Бабић (Гацко), и награда у износу од 400 КМ;

у млађој категорији:

1.      место – Јелена Грубачић (Невесиње), и награда у износу од 500 КМ;
2.      место деле – Данка Илић (Гацко) и Жељана Станић (Калиновик), награда у износу од 300 КМ;
3.      место – Јована Лаловић (Калиновик), и награда у износу од 200 КМ;

Награду публике, по један златник Пресвете Богородице освојили су:

–          Милош Миловић (Невесиње) – старија категорија;
–          Јелена Грубачић (Невесиње) – млађа категорија;

Награду по оцени извођача, по један златник Св. Василија Острошког добили су:

–          Слађана Табаковић (Билећа) – старија категорија;
–          Жељана Станић (Калиновик) – млађа категорија.

У ревијалном делу наступио је Љубиша Павковић уз пратњу оркестра фестивала.  Својим префињеним звуком, истанченим стилом и виртуозитетом Љубиша је публику одушевио и „дирнуо у срце“.

Оркестар фестивала је уживо пратио учеснике и Љубишу, а наступао је у саставу:

–          Иван Стаменић – хармоника (проф. МШ „Свети Роман Мелод“-Гацко);
–          Александар Стојановић – хармоника (дир. МШ „Свети Роман Мелод“);
–          Давор Перотић – хармоника (проф. МШ „Свети Роман Мелод“);
–          Горан Стојановић – кларинет (проф. МШ Лазаревац);
–          Бојо Милошевић – клавијатуре (проф. МШ „Свети Роман Мелод“-Гацко);
–          Жара Вучић – клавијатуре (наст. музике СШЦ „Алекса Шантић“-Невесиње);
–          Драган Пејић – бубњеви.

Репортажу о фестивалу је преносила РТРС.

Захваљујемо се свима који су подржали фестивал:

Општини Невесиње – покровитељу наградног фонда фестивала,
и спонзорима: ХЕТ-у, Подрумима манастира Тврдош, Црквеној општини Невесиње, Златари „М“, Кафе бару „Клуб“, Дискотеци „Корзо 2“, Пансиону „Стадион“.

Директор МШ „Свети Роман Мелод“
мр Александар Стојановић