Археолошка истраживања у Петропавловом Манастиру

У оквиру предвиђеног дугорочног археолошког истраживања на локалитету Петропавловог Манастира, планирано је и испитивање темеља и остатака храмова који се налазе у околини Манастира, а са њим су били у непосредној вези. Тако је, осим ископавања темеља Петрове цркве предвиђено и истраживање остатака цркве Св. Апостола Павла у селу Доли недалеко од Павлове пећине, као и ископавање темеља и испитивање остатака храма Св. Пророка Илије на брду изнад Манастира, који је некада припадао самом Манастиру.

Истраживање темеља Илијине цркве већ је започето, последње седмице у септембру. Група археолога из Завода за заштиту споменика културе из Бања Луке, у току протеклих десетак дана откопала је темеље и неколико гробова, прикупивши одређен археолошки материјал. Уколико их, као до сада, буде пратило лијепо време, истраживања ће бити настављена и у наредном периоду …