Daily Archives: 2. јануара 2013.

Слава Епархије ЗХиП и Епископа ЗХиП Г. Григорија – Св. Игњатије Богоносац

Дана 2. јануара 2013. г. прослављена је славе Епархије ЗХиП и Епископа ЗХиП Г. Григорија, Св. Игњатије Богоносац. У храму Рођења Пресвете Богородице у Мостару служена је Св. Архијерејска Литургија којом је началствовао Митрополит Црногорско – приморски Г. Амфилохије уз саслуживање домаћина Еп. Григорија и Еп. Атанасија, и свештеника наше Епархије. Након прочитаног Светог Јеванђеља, Митрополит се бесједом обратио вјерном народу.

Током службе у чин јереја рукоположен је ђакон Марко Гојачић. На крају Литургије пререзани су славски колачи, како домаћина Владике Григорија, који као своју Крсну славу слави Св. Игњатија Богоносца, тако и осталих слављеника који прослављају другу двојицу Светитеља који се истога дана славе: Св. Данила Архиепископа Хумског и Св. Јована Кронштатског. Потом су уручена и ордења за троје источно-херцеговачких задужбинара и људи који су помогли и Цркви и народу Херцеговине у протеклом периоду.

Орден Светог Саве уручен је Зорану Божићу, а орден Света Евгенија царица Милица добиле су Дара Цвијетић из Требиња и Радмила Вујовић из Билеће за несебичну помоћ старим људима, али и народу на Косову и Метохији.

Плакете Епархије ЗХиП за заслуге на Математичкој олимпијади добили су и ученици из основних и средњих школа у Невесињу, који су на оваквим олимпијадама широм свијета остварили низ запажених резултата. Услиједило је наступ СПКУД „Гусле“ Мостар са играма из Мостара. За све присутне припремљена је славска трпеза у Владичанском двору, којег је овом приликом освештао Митрополит Амфилохије.

Бесједа Епископа Григорија

Бесједа Митрополита Амфилохија