Monthly Archives: јул 2013

Празник Свете великомученице Марине на Зијемљима

Православни хришћани из села Зијемља и околних крајева окупили су се о Спомену Свете великомученице Марине – Огњене Марије на Светој евхаристији. Божанственом литургијом началствовао је високопреподобни архимандрит Данило, игуман манастира Житомислића, уз саслужење протопрезвитера ставрофора Радивоја Круља, презвитера Милана Бужанина, Небојше Радића и Бранимира Боровчанина, и вјерног народа Божијег.

Након присаједињења Тијелу и Крви Господа нашега Исуса Христа, и молитвеног призива Светој великомученици Марини, вјерни су се присјетили и својих пострадалих и упокојених сродника, како би и они чули ријечи попут оних упућених прослављеној великомученици: „Радуј се, Марино, разумна голубице Христова, кћери Сиона вишњега, јер приспје дан твога весеља!”

Бесједа Игумана Данила

Саопштење из Канцеларије Епископа ЗХиП Г. Григорија

Епископ Захумско-херцеговачки Григорије непријатно је изненађен данашњим неодмјереним и тендециозним саопштењем Станиславе Пак, портпаролке Предсједника Србије Томислава Николића, у коме, на непримјерен начин, увредама и конструкцијама, покушава дисвалификовати Владику Григорија, приписујући му изјаве које Владика никад није изрекао.

Ово је други пут да из Кабинета Предсједника Србије Томислава Николића долазе неаргументоване оптужбе на рачун Владике Григорија, а да се при томе они који су кројили те оптужбе и конструкције нису потрудили ни да провјере шта је то стварно Владика Григорије причао на бесједи у цркви Светог Архангела Гаврила, 27. јула у Требињу. Да су се само мало потрудили, медијски савјетници Предсједника Србије, могли су на сајту Епархије Захумско-херцеговачке чути, у аудио верзији, интегралну бесједу из које се јасно види и јасно чује да Владика није ни поменуо Томислава Николића.

Није нам јасно које је изворе за овакве неаргументоване нападе користио Кабинет Томислава Николића, односно портпаролка Предсједника Станислава Пак, и не желимо да вјерујемо да је посриједи кампања која се води из кабинета Предсједника Србије против Владике Григорија.

Владика Григорије у потпуности поштује сваку демократску изабрану власт, па тако и функцију коју у нашој отаџбини обавља Томислав Николић. Желимо да подсјетимо да је и недавни боравак Томислава Николића у Требињу такође искориштен за напад на Владику Григорија, због тога што га, како неки рекоше, није дочекао. Но, истина је да организатори Николићевог доласка у Требиње уопште нису позвали Владику да буде присутан том приликом.

Желимо још једном да истакнемо да Владика Григорије у потпуности уважава све демократски изабране функционере у Србији, да поштује вољу народа, али да не поштује подметања оних који би да призову сукоб, у овом случају Предсједника Николића и Владике Григорија, у који Владика Григорије, наравно, никада неће ући, ма колико неодмјерене биле оптужбе Николићевих савјетника.

Канцеларија Епископа Захумско-херцеговачког и Приморског Г. Григорија

Света литургија у Слипчићима

У недјељу 15./28. јула 2013. године одржано је Евхаристијско сабрање у селу Слипчићи, код Мостара. Свету литургију са вјерним народом, служили су презвитери Небојша Радић и Бранимир Боровчанин, након чега су сви присутни почашћени ручком, који су домаћини припремили.

Еп. Григорије – Бесједа у Саборном храму у Требињу

Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму у Требињу служио је Епископ ЗХиП Григорије. Епископу су саслуживали свештеници ЦО Требиње као и свештеник Љубиша Брњош, парох у Флориди (САД). Послије читања Светог Јеванђеља вјерном народу је бесједио Епископ Григорије.

Тонски запис бесједе: