Daily Archives: 25. маја 2014.

Света Архијерејска Литургија у Саборном храму у Требињу

У недјељу шесту по Пасхи, Недјељу када се спомиње исцјељење слијепорођеног, дана 25. маја 2014. године Господње, када наша Света Црква прославља Светог Епифанија, Светог Германа Цариградског и Светог Никодима Српског, Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ новограчаничко-средњезападноамерички Г. Лонгин уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, Његовог Преосвештенства умировљеног Епископа Захумско-херцеговачког и Приморског Г. Атанасија, Његовог Преосвештенства Епископа Захумско-херцеговачког и Приморског Г. Григорија, Протосинђела Никифора (Миловића), свештенства и ђакона Саборног храма Св. Преображења Господњег у Требињу. Окупљеном вјерном народу празничном бесједом обратио се Епископ новограчаничко-средњезападноамерички Г. Лонгин.

На крају Свете Литургије поздравном бесједом обратио се Епископ Григорије захваливши се на доласку и посјети присутних Епископа и народа, након чега говорећи о Сабору Цркве Православне и о сабрању вјерних бесједио је Епископ Атанасије.

Бесједа Владике Лонгина

Бесједа Владике Атанасија

фото: Владо Ђукић

Света литургија у Раштанима

У Недјељу слијепога, шесту по Пасхи, мјесни парох, презвитер Небојша Радић, са вјерним народом, служио је Свету литургију у селу Раштани, код Мостара. Сабравши се око параклиса на мјесном гробљу, мноштво вјерних причестило се Тијелом и Крвљу Господа Исуса Христа.

Бесједа Владике Атанасија у Саборном храму

Бесједа Владике Лонгина у Саборном храму

Обиљежавање двадесетдруге годишњице страдња Срба у Брадини код Коњица

У недјељу 25. маја. 2014.г. у селу Брадина код Коњица, поводом обиљежавања двадесетдруге годишњице од страдања Срба, у обновљеном храму Вазнесења Господњег служена је Света Литургија, као и парастос Србима страдалим у овом селу од 25. до 27. маја 1992 године. Свету Литургију служио је протојереј-ставрофор Војислав Чаркић, надалеко чувени прото Жућо, уз саслужење пароха мокрањског јереја Предрага Масала, јереја Младена Дробњака пароха источно-новосарајевског, јереја Немање Лукете пароха невесињског и јереја Милана Бужанина пароха коњичког. На светој Литургији присутни су били: изасланик предсједника Републике Српске г.Душко Четковић, министар унутрашњих послава Републике Српске г.Радислав Јовичић, министар цивилних послова БиХ г.Средоје Новић, замјеник министра за људска права и избјеглице БиХ г.Миладин Драгичевић, секретар министрства за људска права и избјеглице г.Драгомир Ковач, посланик у Парламентарној скупштини БиХ г.Бошко Томић, делегат у Дому народа БиХ г.Сташа Кошарац, директор Фонда за повратак БиХ г.Млађен Божовић, потпредсједник Федерације БиХ г.Светозар Пударић, потпредсједавајућа Дома народа ФБиХ г.Весна Сарић-Сараџић, предсједник Општинског вијећа општине Коњиц г. Ивица Карловић, представници Града Источно Сарајево, шеф политичког одјела канцеларије Високог Представника г. Арчи Тута, као и бројни представници борачких удружења и удружења логораша Републике Српске, Републичке организације несталих и погинулих цивила Републике Српске, те велики број вјерног народа. Након Свете Литургије служен је парастос за пострадале житеље села Брадине , а након парастоса положени су вијенци на споменик брадинским жртвама рата. Потом се пастирском бесједом обратио вјерном народу парох коњички јереј Милан Бужанин, а затим је уз несебичну помоћ војника Оружаних Снага БиХ из касарни у Билећи и Рајловцу припремљена трпеза љубави за све присутне вјернике и госте.

Овај догађај пратиле су бројне медијске куће, међу којима је била и јапанска државна телевизија. Обиљежавање годишњице у Брадини несебично су помогли Секретаријат за вјере у Влади Републике Српске, потпредсједник ФБиХ г Светозар Пударић, Ресторан „Мићо Брадина“, Ресторан „Ловачки Дом“ из Јабланице, Министарство одбране БиХ, Оружане снаге БиХ, Удружење пољопривредника општине Коњиц, г.Никола Глигоревић, г.Драган Ђорђић Вали, г.Данило Мркајић, г.Куљанин Миленко, као и сви присутни својим прилозима.