Monthly Archives: јануар 2015

Еп. Григорије – бесједа на Литији на Савиндан у Билећи

Еп. Григорије – бесједа на Литургији на Савиндан у Билећи

Прослава Светитеља Саве у Билећи

Прослава Светитеља Саве је и ове године прошла у достојанственом, православном духу и у богатом садржају посвећеном светитељу Сави. Свечани пријем у саборишту Црквене Општине и изложба икона и слика, пријем и ломљење славског колача у згради Просвете, празнична вечерња служба, изложба слика у галерији у част Светога Саве, и свечана вечера и славски колач у Дому културе у организацији просветних радника Билеће су обиљежили 26. јануар.

Свету Литургију 27. јануара служио је Епископ Григорије уз саслужење више свештеника. У Светој Литургији и свечаној Литији улицама града учешћа је узео веома велики број грађана. Послије службе у саборишту ЦО је уприличено послужење а испред храма културно умјетничка друштва су заједничком игром и пјесмом развеселили грађане Билеће. Свечани празнични ручак је уприличен у Дому културе.

Празновање је завршено увече свечаном Академијом у част Светог Саве.

Еп. Григорије – бесједа на Литургији

Еп. Григорије – бесједа на Литији

Црквена Општина Билећа

Савиндан у Метковићу

Свети Сава први Српски Архиепископ, радосно је прослављен у парохији Метковачкој. Свету Литургију служио је протојереј ставрофор Славко Зорица уз саслужење протојереја Бориса Чоловића. У току службе прота Славко присутне је поучио о значају слављења, као и о самом животу Светог Саве. Послије Литургије преломљен је славски колач, а затим су већ традиционално својим гласовима уз пјесме и рецитације наша дјеца говорила о Светом Сави. Овогодишња кума славe Слађана Цупарић, иначе мајка петоро дјеце, подијелила је свима који су рецитовали пригодне дарове и тиме наградила труд наше дјечице. Након тога сви присутни послужили су се у просторијама парохијског дома.

„Светосавска бесједа“ у Мостару

О спомену Светог Саве, у Владичанком двору у Мостару одржана је традиционална „Светосавска бесједа“ у организацији Српске православне црквене општине мостарске, Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ – Градски одбор Мостар и Српског пјевачког и културно-умјетничког друштва „Гусле“ Мостар.

Светосавску бесједу изрекао је протопрезвитер ставрофор Радивоје Круљ, а у свечаном програму учествовали су ученици православне вјеронауке са подручја Града Мостара.