Daily Archives: 1. марта 2015.

Недјеља Православља у Требињу

У Недјељу Православља, дана 1. марта 2015. године Господње, када наша Света Црква прославља Свете мученике Памфила, Порфирија и других 12 мученика Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Преображења Господњег у Требињу служио је Његово Преосвештенство Епископ Захумско-херцеговачки и Приморски Г. Григорије, уз саслужење свештенства и ђакона Саборног храма у Требињу.

Након Светог Јеванђеља, пригодном бесједом вјерном народу обратио се Епископ Григорије, позвавши све присутне да након Свете Литургије дођу на послужење у Епархијском дому, које традиционално сваке године у Недјељу Православља припремају, угоститељи, пекаре и винарије из Требиња.

По завршетку Свете Литургије, Епископ Григорије је вјерном народу прочитао ријечи СИНОДИКА У НЕДЈЕЉУ ПРАВОСЛАВЉА (из 843. године), након чега је, по цјеливању икона, вјерном народу подјељена нафора.

Бесједа Еп. Григорија

Бесједа Еп. Григорија у Саборном храму у Требињу

Недјеља Православља у Гацку

Након великопосних богослужења прве седмице Великог поста, на Теодорову суботу и у Недељу Православља велики број вјерника је присуствовао светим Литургијама и причестио се у гатачком Саборном храму.
На сами празник Недјељу Правпславља Светом Литургијом у новом храму на центру Гацка началствовао је протојереј-ставрофор Велимир Ковач уз саслужење јереја Данила Дангубића ђакона, Јакше Окиљевића и великог броја Православних. Након богослужења у храму, свештеници су причестили велики број старијих и болесних у њиховим домовима.

Недеља Православља у Чапљини

Прве седмице Великог и Часног поста, о спомену светог Теодора Тирона и у Недељу Православља, служена је света Литургија у саборном храму Вазнесења Господњег у Чапљини. Богослужењу је присуствовао велики број верника који су се причестили Телом и Крвљу Христовом. Најмлађи су у литији око цркве носили иконе, и тако предвођени хором светитеља и анђела, на челу са светим Јованом Дамаскином и Теодором Студитом, посведочили Православну веру.

Света Литургија у Манастиру Житомислић

У манастиру Житомислићу је, у прву недјељу Васкршњег поста, служена Литурија којом је началствовао архимандрит Данило Павловић, уз саслужење архимандрита Лазара Лазаревића, ректора Богословије у Фочи. На служби је присуствовао велики број вјерног народа, који је, по овом предивном дану, испунио у потпуности манастирску цркву дошавши након прве седмице поста да се причести светим тајнама Христовим и тако да се духовно оснажи пред дане које долазе како би спреман дочекао празник Васкрсења Христовог кога са радошћу ишчекује.