Daily Archives: 5. априла 2015.

Бесједа Еп. Григорија на Црквини – 5.4.2015.

Св. Арх. Литургија у храму Херцеговачка Грачаница

На празник Цвијети Епископ ЗХиП Г. Григорије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Херцеговачка Грачаница. Предстојећи празник Благовијести је храмовна слава Херцеговачке Грачанице, па је овом приликом и прослављена. У цркви, препуној народа и дјеце, послије читања Светог јеванђеља Епископ се вјерном народу обратио надахнутом бесједом.
У току Литургије служен је и помен на гробу у цркви, нашем великом пјеснику Јовану Дучићу.  Вриједни домаћини су за све присутне, у Дому на Црквини, припремили славску трпезу.

Цвијети у Метковићу

Празник уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвијети радосно је прослављен у Метковачкој парохији. На Лазареву суботу служена је вечерња служба и благосиљане су маслинове гранчице. На сам дан Цвијети свету Литругију служио је парох Метковачки протојереј Борис Чоловић. Послије службе преломљен је славски колач у славу Светога Теоне архиепископа Солунског, који је небески заштитник малене Теоне Чоловић. Након свега вјерници су се послужили у парохијској гостопримници.

Празник Цвијети у Мостару

На празник Цвијети протојереј – ставрофор Радивоје Круљ и јереј Бранимир Боровчанин служили су Свету Литургију у Старој цркви у Мостару. Црква је била испуњена вјерним народом и дјецом, који су се сабрали око Светих Тајни Христових.

Празник Цвети прослављен у Чапљини

Свечани улазак Господа Исуса Христа у Јерусалем, са радошћу је прослављен у Саборном храму Вазнесења Господњег у Чапљини. Празничну слику употпуниле су освећене врбине гранчице, чиме је уз Свете евхаристијске дарове и целокупна творевина испратила свога Спаситеља на пут страдања, али са надом да дочека поклоњење и светом Васкрсењу Његовом. Након Свете Литургије дружење је настављено у парохијском дому.