Daily Archives: 27. јула 2015.

Освећење храма у Оџаку код Невесиња

Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије освјештао је у Оџаку код Невесиња новоизграђени Храм светих Кирила и Методија. Потом је у храму, у присусту великог броја вјерника, са свештенством Епархије служио свету архијерејску литургију.

Пројекат за цркву урадио је дипломирани грађевински инжењер Ранко Окука. На приједлог владике Григорија рађена је у стилу ротонда по узору на солунску цркву Ротонду из 4. вијека.

Уз трпезу љубави, пој гусала и изворну народну пјесму саборовање је настављено у порти Храма.Све је протекло у лијепој атмосфери како и приличи скупу код православне светиње.

Извор: Радио Невесиње

Освећење обновљеног манастира Возућица

Његово преосвештенство епископ захумско херцеговачки и приморски Г.Г.Григорије уз саслужење умировљеног епископа Атанасија (Јевтића) као и свештенства митрополије дабробосанске;епархије захумско херцеговачке и приморске те епархије зворничко – тузланске је осветио обновљени манастир Возућицу дана 25.јула 2015.године.

За кума обновљеног манастира Возућица је изабран г.Винко Илић који иако не живи у свом родном мјесту,није заобравио родну груду на којој је дјетињство провео,а ни свој манастир Возућицу у коме је примио Св.Тајну Крштења.Вјерници парохије возућке,а са њима и вјерни народ из других мјеста сабрали су се тога јутра да славу и благодарност Светој Тројици принесу зато што поново виде усправну,поносну јутарњим сунцем обасјану нашу Возућицу.На лицима ових људи примјећивало се оно задовољство које је имао српски Краљ Драгутин када је ову светињу градио на овом живописном мјесту на славу Богу и на духовно уздизање нашега рода.Велика је ово духовна радост за Возућу и долину Криваје као и малобројно српско становништво које живи на овом подручју које је одлучно истрајавало на обнови манастира од 2006.године до данас.Последња обнова манастира Возућица је извршена у времену од 1856 до 1859.године, а послије те обнове манастир је освећен тек 1865.године.Преосвећени владика Григорије је послије завршетка чина освећења манастира и одслужене Свете архијерејске Литургије обратио се у својој бесједи окупљеном вјерном народу.Надахнут благим ријечима које имају снажну поруку,подсјећао је Владика сабрани народ на вријеме кроз које је прошао манастир Возућица,на рушења и обнове,али и на вријеме када је Краљ у 13 или 14 вијеку градио ову задужбину. Владика нас је подсјетио да је овај манастир вијековима био стожер око кога се народ окопљао као жито на гумну што се што се око стожера сабире.Овај обновљени манастирски храм је данас уздигнут и украшен баш као и ви што треба да будете украшени и поносни и било гдје по свијету да кренете манастир Возућица треба да вам буде ваша визит карта рекао је Владика Григорије.Преосвећени владика се захвалио свим вјерницима,Заводу за заштиту Споменика Културе ,али и свима који су дали свој допринос и на тај начин уградили себе у овај манастир.Митрополија дабробосанска је истакнутим приложницима додијелила епархијска признања ,а Преосвећени епископ Григорије је надлежног свештеника Зорана Живковића одликовао достојанством протојереја за уложени труд приликом обнови манастира Возућица.

По завршетку Свете Архијерејске Литургије и Чина освећења манастира уприличена је заједничка трпеза за све који су тога дана били у Возућици на овој свечаности.

У току ручка,свештеник Зоран Живковић је у име парохије Возућке,манастира Возућица и у своје лично име предао пригодне поклоне Епископу Григорију,епископу Атанасију као и куму обновљеног манастира Возућица г.Винку Илићу.Поред ових дарова као знак пажње и захвалности Црквена Општина Возућа је додијелила захвалнице истакнутим приложницима.

У току дана па све до вечерњих сати настављено је са пјесмом и весељем у манастирској порти.

Света литургија у Рашкој Гори

У недељу 26. јула 2015. године служена је света литургија у селу Рашка Гора код Мостара. Свету литургију служио је јереј Небојша Радић, парох Бјелопољски. Учешће у Светој Литургији узео је велики број вјерних који су родом из села Рашка Гора, а расељени су у протеклом рату по просторима Србије, Црне Горе и Републике Српске.

Света литургија у Слипчићима

У недељу 26. јула 2015. године одржано је Евхаристијско сабрање у селу Слипчићи, код Мостара. Свету литургију служио је јереј Бранимир Боровчанин, након које се вјерни народ сабрао око трпезе љубави. Од почетка године у селу Слипчићи завршена је ограда и комплетно уређење гробља.

Слава храма у Рупјелама

Светом Литургијом, којом је началствовао јереј Младен Жуловић, уз саслужење протосинђела Исаије(Павловића), јереја Мирослава Ратковића, јереја Александра Гајића, ђакона Душка Шаровића, и надлежног пароха јереја Дражена Тупањанина, прослављен је 26. јула ове године Св. Арханђел Гаврило, заштитник Цркве Св. Арханђела у насељу Рупјела у Требињу. Послије резања славског колача, домаћини су све присутне позвали на славску трпезу.